Jak dodać brakującą obsługę wideo HTML5 do przeglądarki

Gdy spojrzysz na obsługę wideo HTML5 pięciu najpopularniejszych przeglądarek internetowych, zauważysz, że nie ma jednej przeglądarki obsługującej dwa formaty WebM i H.264. W zależności od wyboru przeglądarki kończysz na jednym lub drugim, ale nie na obu.

Problemy internautów pojawią się dla internautów, gdy w Internecie wzrośnie akceptacja i użycie wideo HTML5. Na razie wyraźnym zwycięzcą jest Adobe z technologią Flash, ponieważ jest wykorzystywany jako rezerwowy w wielu witrynach. Powszechne nieporozumienie dotyczy H.264. Wielu użytkowników uważa, że ​​może to zastąpić Flasha w Internecie. Nie jest to jednak możliwe, biorąc pod uwagę, że H.264 to kodek wideo, a Flash Player — środowisko wykonawcze. Filmy zakodowane w formacie H.264 należy załadować do odtwarzacza, takiego jak Flash w Internecie lub stacjonarny odtwarzacz wideo.

Niezależnie od tego nadal prawdą jest, że Flash jest używany jako rezerwowy, jeśli przeglądarka internetowa nie obsługuje formatu wideo HTML5 osadzonego na stronie. Parafrazując: Odtwarzacze oparte na Flash są najczęściej odtwarzane w formacie H.264, a Flash może być używany jako rezerwowy, jeśli przeglądarka nie obsługuje formatu ani WebM.

Oto, jak możesz sprawdzić, czy Twoja przeglądarka obsługuje WebM lub H.264. Odwiedź poniższe łącza w wybranej przeglądarce. Twoja przeglądarka obsługuje standard, jeśli filmy są odtwarzane, jeśli wystąpią błędy, standard nie jest obsługiwany.

Wideo testowe WebM

Test wideo H.264

Teraz, gdy dowiedziałeś się, że Twoja przeglądarka nie jest w stanie odtwarzać co najmniej jednego z formatów, możesz dodać obsługę brakującego formatu, aby odtwarzać wszystkie filmy HTML5 bez względu na kodek.

Firma Microsoft opublikowała niedawno rozszerzenia przeglądarki Mozilla Firefox i Google Chrome, które dodają obsługę przeglądarki H.264. Należy zauważyć, że rozszerzenie będzie działać tylko w systemie Windows 7, poprzednie systemy operacyjne nie są kompatybilne.

Rozszerzenie Windows Media Player HTML5 dla Chrome [pobierz]
Rozszerzenie HTML5 dla wtyczki Windows Media Player Firefox [pobierz]

Z drugiej strony Google stworzyło wtyczkę do Internet Explorera 9, która dodaje WebM do przeglądarki internetowej.

WebM Video dla Microsoft Internet Explorer 9 (wersja zapoznawcza) [pobierz]

Zamiast obsługiwać oba kodeki w swojej przeglądarce internetowej, Microsoft i Google podjęły decyzję o stworzeniu wtyczek do przeglądarki, aby dodać obsługę preferowanego przez siebie kodeka wideo.

Microsoft ogłosił jakiś czas temu, że Internet Explorer 9 będzie obsługiwał kodek VP8 w systemie Windows 7, jeśli został zainstalowany w systemie użytkownika.

Daj nam znać w komentarzach, jeśli pomyślnie pobrałeś kodek VP8 i udało Ci się odtworzyć filmy WebM w Internet Explorerze 9.

Link do głównej publikacji