Jak blokować animowane obrazy w Google Chrome

Poniższy przewodnik zawiera informacje na temat blokowania lub ograniczania animowanych gifów w przeglądarce internetowej Google Chrome.

Niedawno przypomniano mi, jak okropne są animowane gify, jeśli chodzi o dostępność strony internetowej. Od czasu do czasu odwiedzam stronę Product Hunt i za każdym razem, gdy ją odwiedzam, moje oczy są bombardowane przez kilka animowanych gifów na każdej stronie, którą otwieram.

Wydaje się, że wyszukiwanie produktów pozwala na animacje miniatur używanych na stronach z listami. Chociaż tylko niektóre obrazy są animowane podczas wyszukiwania produktu na stronie, uważam, że są one tak rozpraszające, że trudno mi się skoncentrować na czymkolwiek innym na stronie. Spróbuj tego teraz i przekonaj się, jak to działa.

Blokowanie animowanych obrazów w Google Chrome

animowane gify chrom

Google Chrome nie oferuje wbudowanej opcji bezpośredniego blokowania animowanych gifów lub przynajmniej zapobiegania ich zapętleniu w nieskończoność. Różni się to od Firefoksa, który preferuje blokowanie animowanych gifów lub zaprzestanie ich zapętlania.

To pozostawia rozszerzenia jako jedyny sposób na zablokowanie animowanych gifów w grze w Chrome. Google wydał jeden z nich w 2015 roku, ale od tamtej pory go nie dotykał.

Zasady animacji to lite rozszerzenie dla przeglądarki Google Chrome, którego można używać do blokowania animowanych formatów obrazów i animowanych obrazów SVG w przeglądarce lub do uruchamiania tych animacji tylko raz.

Rozszerzenie dodaje ikonę do paska narzędzi Chrome, którego używasz do konfigurowania jego działania.

chrom zasady animacji

Ustawienie domyślne zezwala na wszystkie animacje. Możesz przełączyć na jedną z następujących opcji:

  • Zezwalaj na animowane obrazy, ale tylko raz — blokuje to zapętlanie animacji w nieskończoność.
  • Wyłącz wszystkie animacje obrazu — ładuje animowane obrazy, ale uniemożliwia odtwarzanie animacji przez przeglądarkę. Zamiast tego otrzymujesz nieruchomy obraz (pierwsza klatka).

Zmiana zaczyna obowiązywać od razu. Jeśli strona jest już otwarta, musisz ją ponownie załadować, zanim zmiana zostanie zastosowana również do poprzednio załadowanej strony. Każda nowo otwierana strona jest zgodna z ustawieniem zasad animacji.

Pamiętaj, że zasady animacji dotyczą tylko animacji obrazu. Nie zatrzymuje filmów na żadnej stronie i nie jest do tego przeznaczony. Ponadto zasady animacji nie będą działać w przeglądarkach opartych na Chromium, takich jak Vivaldi lub Opera.

Werdykt

Jeśli uważasz, że animowane obrazy są szczególnie denerwujące lub rozpraszające uwagę, może Ci się spodobać pomysł zablokowania ich wszystkich w Chrome, aby rozwiązać ten problem.

Link do głównej publikacji