Dysk CD-ROM nie działa w systemie Windows 10 [ROZWIĄZANY]

Chociaż tradycyjne dyski CD i DVD pozostają w tyle za dyskami flash USB, wielu użytkowników nadal korzysta z tego rodzaju nośników. Jednak po uaktualnieniu systemu Windows 10 niektórzy z nich zgłosili różne problemy dotyczące czytników CD.

Znalazłem więc rozwiązania tych zgłaszanych problemów i mam nadzieję, że będą pomocne.

Jak mogę rozwiązać problemy z napędem CD w Windows 10?

Spis treści:

 1. Sprawdź, czy napęd CD jest rozpoznawany przez system BIOS
 2. Użyj Menedżera urządzeń, aby rozwiązać problem
 3. Zresetuj ustawienia BIOS
 4. Zresetuj zasilanie komputera
 5. Użyj narzędzia do rozwiązywania problemów ze sprzętem
 6. Napraw problemy z oprogramowaniem do nagrywania płyt CD

Niektóre osoby twierdzą, że po uaktualnieniu komputerów do systemu Windows 10 ich napędy CD po prostu zniknęły.

Przyczyną tego problemu może być kompilacja oprogramowania związana z systemem Windows 10, ale jeśli napęd dysku zniknie po pewnym czasie korzystania z systemu Windows 10, problem może być związany ze sprzętem.

W każdym razie przygotowałem rozwiązania dla obu przypadków, więc sprawdź je poniżej.

Rozwiązanie 1 — Sprawdź, czy system CD rozpoznaje napęd CD

Aby sprawdzić, czy napęd CD jest rozpoznawany przez system BIOS, wykonaj następujące czynności:

 1. Zrestartuj swój komputer
 2. Podczas uruchamiania wpisz BIOS, naciskając odpowiedni klawisz (zwykle jest to DEL lub F10)
 3. Po wejściu do systemu BIOS przejdź do karty Pamięć, a następnie przejdź do Konfiguracja urządzenia i naciśnij klawisz Enter
 4. Poszukaj napędu CD / DVD na ekranie podrzędnym Konfiguracja urządzenia

Jeśli nie możesz znaleźć stacji dysków w obszarze Konfiguracja urządzenia, problem prawdopodobnie wiąże się ze sprzętem, dlatego powinieneś skontaktować się z pomocą techniczną lub rozważyć zakup nowej stacji CD / DVD.

Ale jeśli dysk zostanie wykryty przez system BIOS, problem dotyczy oprogramowania, więc sprawdź niektóre z poniższych rozwiązań.

Uzyskiwanie dostępu do systemu BIOS wydaje się zbyt dużym zadaniem? Pozwól nam ułatwić Ci życie dzięki pomocy tego niesamowitego przewodnika!

Rozwiązanie 2 — Użyj Menedżera urządzeń, aby rozwiązać problem

Po ustaleniu, że stacja dysków jest obecna w systemie BIOS i że problem prawdopodobnie nie jest związany ze sprzętem, ale nadal nie rozpoznaje dysków lub nie jest wyświetlany w Eksploratorze plików, wykonaj kilka czynności w Menedżer urządzeń, a może rozwiążesz problem:

 1. Przejdź do wyszukiwania, wpisz devicemanager i otwórz Menedżera urządzeń
 2. Znajdź sekcję Napędy DVD / CD-ROM i rozwiń ją DVD nie działa Windows 10
 3. Pierwszą rzeczą, którą zamierzamy, jest aktualizacja sterowników napędu dysków. Aby to zrobić, sprawdź drugie rozwiązanie z tego artykułu.
 4. Jeśli sterowniki są aktualne, następną rzeczą, którą będziemy próbować, jest ponowna instalacja napędu dysków. Aby odinstalować napęd DVD / CD, kliknij go prawym przyciskiem myszy i przejdź do Odinstaluj dvd cd nie działa Windows 10
 5. Po odinstalowaniu urządzenia przejdź do Akcja, a następnie Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu DVD nie działa Win 10
 6. Po zakończeniu procesu stacja dysków powinna ponownie pojawić się w Menedżerze urządzeń

System Windows nie może automatycznie znaleźć i pobrać nowych sterowników? Nie martw się, mamy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Czy wiesz, że większość użytkowników systemu Windows 10 ma nieaktualne sterowniki? Bądź o krok do przodu, korzystając z tego przewodnika.

Teraz pozostaw okno Menedżera urządzeń otwarte i sprawdź, czy ikona napędu CD / DVD pojawiła się w eksploratorze plików. Jeśli ikona jest nadal nieobecna, w Menedżerze urządzeń jest jeszcze kilka rzeczy, które możesz wypróbować, aby rozwiązać ten problem.

Rozwiń ponownie sekcję Napędy DVD / CD-ROM i postępuj zgodnie z instrukcjami, w zależności od tego, co pokazano:

 • Jeśli wciąż brakuje nazwy napędu CD / DVD, napęd nie jest rozpoznawany przez komputer, więc pomiń powyższe kroki i wypróbuj jedno z poniższych rozwiązań
 • Jeśli nazwa dysku jest wyświetlana z ikoną alertu (żółty znak z czarnym wykrzyknikiem), kliknij dwukrotnie dysk, aby znaleźć więcej informacji. Na podstawie informacji o programie wykonaj jedną z następujących czynności:
  • Jeśli kod błędu 10, 19, 31, 32, 39 lub 41 jest wyświetlany w stanie urządzenia, oznacza to problem z integracją poprzedniego oprogramowania do nagrywania płyt CD. Wyczyszczenie niektórych plików rejestru całkowicie rozwiąże problem, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami z naszego poprzedniego artykułu na temat naprawiania napędu DVD w systemie Windows 10 i wszystko powinno działać
  • W przypadku każdego innego błędu wyszukaj rozwiązanie w Internecie lub wklej je w komentarzach, a my postaramy się Ci pomóc
 • Jeśli nazwa dysku jest wyświetlana z ikoną wyłączoną, oznacza to, że jest on wyłączony, więc kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Włącz (jeśli nie można włączyć dysku, spróbuj zresetować ustawienia systemu BIOS, instrukcje znajdziesz poniżej)

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyczyścić rejestr, zapoznaj się z tym przydatnym przewodnikiem i dowiedz się, jak to zrobić łatwo.

Rozwiązanie 3 — Zresetuj ustawienia BIOS

Zresetowanie ustawień systemu BIOS może rozwiązać wiele problemów i, mam nadzieję, rozwiąże również problem z dyskiem. Oto dokładnie to, co musisz zrobić, aby zresetować BIOS

 1. Wejdź do systemu BIOS, jak pokazano w Rozwiązaniu 1
 2. Przejdź do zakładki Wyjdź i wybierz Optymalne ustawienia domyślne problemy z CD Windows 10
 3. naciśnij enter
 4. Teraz naciśnij klawisz F10, aby zapisać zmiany i ponownie uruchomić komputer

Twoje ustawienia BIOS zostaną teraz zresetowane do domyślnych i możesz spróbować ponownie uruchomić dysk i sprawdzić, czy są jakieś ulepszenia.

Windows pomija BIOS? Nie martw się, przygotowaliśmy szczegółowy przewodnik, który pomoże Ci rozwiązać ten problem.

Rozwiązanie 4 — Zresetuj zasilanie komputera

W niektórych warunkach napęd dysków może utracić komunikację z systemem Windows, nawet po ponownym uruchomieniu komputera.

Ten problem często powoduje problemy z napędem dysku, a rozwiązaniem jest zresetowanie zasilania komputera. Oto dokładnie to, co musisz zrobić, aby zresetować zasilanie komputera:

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez 5 sekund, aby całkowicie wyłączyć komputer.
 2. Poczekaj, aż komputer zostanie całkowicie zamknięty, a następnie odłącz kabel zasilający od komputera.
 3. Poczekaj 10 sekund i ponownie podłącz zasilanie do komputera.
 4. Teraz włącz ponownie komputer i poczekaj na uruchomienie systemu Windows. Jeśli pojawi się komunikat informujący, że system Windows instaluje nowy sprzęt, poczekaj, aż proces się zakończy, i sprawdź, czy napęd CD / DVD jest już dostępny.

Ponieważ mówimy o zasilaniu, możesz ponownie wyłączyć komputer i sprawdzić, czy wszystkie kable napędu CD / DVD są podłączone do płyty głównej.

Ale jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, poproś kogoś, kto to robi, lub po prostu poproś o pomoc.

Napraw problemy z oprogramowaniem do nagrywania płyt CD

Oprócz „zwykłych” problemów z napędem CD niektórzy użytkownicy zgłaszają również, że są w stanie uruchamiać dyski CD, ale nie są w stanie nagrać ich przy użyciu określonego oprogramowania do nagrywania.

Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest wyczyszczenie górnego i dolnego pliku rejestru w edytorze rejestru. Szczegółowe wyjaśnienie dotyczące usuwania górnych i dolnych plików rejestru można znaleźć w naszym artykule na temat problemów z dyskami CD ROM w systemie Windows 10.

Możesz również rozważyć użycie wbudowanego narzędzia do nagrywania w systemie Windows 10, ponieważ jest ono bardzo łatwe w użyciu i możesz przenieść pliki na dysk CD, tak jak przenosisz je na dysk flash USB.

Potrzebujesz alternatyw? Oto 5 dostępnych narzędzi do nagrywania!

To wszystko, mam nadzieję, że przynajmniej jedno z tych rozwiązań pomogło ci z problemami z CD ROM w Windows 10. Jeśli masz jakieś uwagi, pytania lub sugestie, po prostu sięgnij do sekcji komentarzy poniżej.

Uwaga: Dość często te problemy są powodowane przez sam sprzęt, więc możemy polecić Ci przejrzenie tej listy zewnętrznych dysków CD-ROM, które mogą rozwiązać Twój problem.

Ale jeśli nie podoba ci się ten pomysł i nalegasz na pomysł wewnętrzny, sprawdź również ten wybór.

Link do głównej publikacji