Dlaczego nie powinieneś uruchamiać nowej przeglądarki Edge w trybie administratora

Microsoft pracuje nad nową wersją przeglądarki Edge opartą na Chromium i udostępnił niezbędne narzędzia DevTools do dalszego ulepszania. Wkrótce ukaże się wszystkim. Istnieją potencjalne zagrożenia związane z uruchomieniem przeglądarki w trybie administratora, o czym teraz porozmawiamy.

Uruchamianie Edge’a opartego na chromie w trybie administratora

Jeśli przypadkowo uruchomisz przeglądarkę Edge w trybie administratora, uruchomi się ona z uprawnieniami administratora. Może to mieć poważne niezamierzone konsekwencje.

W tym poście zajmiemy się 2 głównymi pytaniami związanymi z Chromium Edge w trybie administratora.

  1. Gdy zobaczysz „Ostrzeżenie o wykryciu trybu administratora” w Chromium Edge?
  2. Dlaczego należy unikać uruchamiania przeglądarki Edge z podwyższonymi uprawnieniami (tryb administratora)?

Tryb administratora zapewnia nie tylko pełny dostęp do konta administratora, ale także do innych kont użytkowników na tym samym komputerze.

1] Wykryto tryb administratora Ostrzeżenie w nowej Edge

Jeśli przypadkowo klikniesz skrót Edge, np. w menu Start i wybierz opcję „uruchom jako administrator”, Microsoft Edge będzie działał z podwyższonymi uprawnieniami, tj. w trybie administratora.

Po wykonaniu tej czynności w prawym górnym rogu okna przeglądarki pojawi się komunikat ostrzegawczy.

Wiadomość będzie zawierać następujący opis — następujący tekst —

Wykryto tryb administratora. Zamknij Microsoft Edge i uruchom ponownie w trybie innym niż administrator, aby uzyskać najlepszą wydajność.

ustawienia wyszukiwarki

Dostęp do przycisku Zamknij Microsoft Edge znajdującego się w górnej części okna przeglądarki umożliwia natychmiastowe zamknięcie przeglądarki. Kliknięcie przycisku zamykania (x) wiadomości po prostu odrzuci ostrzeżenie. Pozwoli to jednak na korzystanie z Edge’a w trybie administratora.

2] Dlaczego należy unikać uruchamiania nowego Edge z podwyższonymi uprawnieniami

Uruchamianie Edge’a w trybie administratora nie jest zalecane, ponieważ działanie to stwarza zagrożenie bezpieczeństwa, umożliwiając przeglądarce dostęp do obszarów i plików chronionych przez system. Na przykład, jeśli zdecydujesz się uruchomić przeglądarkę Edge w trybie administratora oraz pobrać i uruchomić program z Edge’a, zachowa on również uprawnienia.

Może to stanowić problem, ponieważ program może zawierać złośliwe oprogramowanie lub kod spyware. Ponadto Microsoft twierdzi, że uruchomienie przeglądarki z podwyższonymi uprawnieniami może negatywnie wpłynąć na jej działanie.

Więc proszę pamiętajcie o tym punkcie.

Link do głównej publikacji