Co możesz zrobić ze starym dyskiem flash USB? 20 inteligentnych pomysłów

Dyski flash USB to najwygodniejszy sposób przesyłania plików z jednego komputera na inny, ale jeśli masz stary dysk flash USB, którego już nie używasz do przesyłania plików, możesz użyć go do kilku innych rzeczy.

Co zrobić ze starym dyskiem flash USB?

 1. Uruchom oprogramowanie antywirusowe z dysku flash USB
 2. Odblokuj komputer za pomocą napędu flash USB
 3. Uruchom system Linux z dysku flash USB
 4. Uruchom aplikacje przenośne z napędu flash USB
 5. Zaszyfruj go i użyj go do przechowywania poufnych danych
 6. Utwórz reset hasła USB
 7. Użyj go jako przenośnego serwera
 8. Automatycznie synchronizuj pliki
 9. Użyj go jako pamięci zewnętrznej dla smartfona lub tabletu
 10. Utwórz dysk instalacyjny aplikacji
 11. Utwórz dysk naprawczy
 12. Użyj go z menedżerem haseł
 13. Utwórz nośnik instalacyjny systemu Windows 10
 14. Utwórz cyfrową kapsułę czasu
 15. Użyj go do grania w gry retro
 16. Utwórz bibliotekę cyfrową
 17. Użyj go, aby słuchać ulubionej muzyki w samochodzie
 18. Użyj go do przetwarzania w sieci wirtualnej
 19. Użyj go jako dysku sieciowego
 20. Przekaż swój dysk flash USB na cele charytatywne

1. Uruchom oprogramowanie antywirusowe z napędu flash USB

Jeśli masz zainfekowany komputer, do którego nie masz dostępu, czasami możesz usunąć problem, uruchamiając skanowanie antywirusowe z dysku flash USB.

Wiele rozwiązań antywirusowych oferuje narzędzia do odzyskiwania USB lub CD, więc znajdź program antywirusowy, którego chcesz użyć, pobierz obraz odzyskiwania USB lub CD. Użyj go, aby utworzyć rozruchowy dysk flash USB, którego możesz użyć do usuwania wirusów i innego złośliwego oprogramowania z komputera.

 • 2. Odblokuj komputer za pomocą napędu flash USB

  Jeśli chcesz chronić swój komputer przed nieautoryzowanym dostępem, możesz użyć narzędzi takich jak Predator. Po pobraniu i zainstalowaniu tego narzędzia pojawi się monit o podłączenie dysku USB w celu utworzenia określonego klucza, który będzie używany do odblokowania komputera.

  Pamiętaj, że wszystkie twoje pliki i foldery na tym dysku flash USB pozostaną nienaruszone i nadal możesz używać tego napędu do przesyłania plików.

  Oprócz utworzenia klucza na dysku flash USB, to narzędzie będzie również wymagać utworzenia hasła, aby uzyskać dostęp do komputera na wypadek utraty dysku flash USB lub z jakiegoś powodu przestanie on działać.

  Po wykonaniu tej czynności Predator będzie skanować komputer co 30 sekund, a jeśli dysk flash USB nie zostanie podłączony, komputer automatycznie się zablokuje, zapobiegając nieautoryzowanemu dostępowi.

  • Dowiedz się więcej na temat Laptop Locker Tools

  To małe i bezpłatne narzędzie jest idealne, jeśli chcesz chronić swój komputer przed nieautoryzowanym dostępem.

  3. Uruchom Linux z napędu flash USB

  Jeśli jesteś członkiem Insider Program, możesz uruchamiać aplikacje Linux GUI przez Bash dla Windows 10, ale jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z Linuksa, możesz użyć dysku flash USB, aby uruchomić wersję Live USB systemu Linux na komputerze.

  Może to być świetne, jeśli chcesz zapoznać się z Linuksem, ale jednocześnie możesz użyć Linuksa, aby usunąć problematyczne pliki, takie jak wirusy lub wykonać kopię zapasową ważnych plików, jeśli nie możesz uruchomić systemu Windows 10.

  Aby utworzyć Live Linux USB, musisz pobrać Universal USB Installer i użyć tego narzędzia do utworzenia rozruchowego napędu Linux USB.

  To narzędzie pozwala automatycznie pobierać pliki .iso systemu Linux, więc nie musisz ich pobierać samodzielnie.

  • 4. Uruchom aplikacje przenośne z napędu flash USB

   Jeśli chcesz uruchomić określoną aplikację na komputerze bez jej instalowania, zawsze możesz utworzyć przenośną wersję tej aplikacji na dysku flash USB.

   Może to być przydatne, jeśli chcesz uruchomić określoną aplikację na komputerze w pracy lub w kafejce internetowej, lub jeśli po prostu próbujesz naprawić inny komputer.

   Aby zainstalować aplikacje przenośne na dysku flash USB, musisz pobrać aplikację PortableApps Platform. Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji musisz podłączyć dysk flash USB i wybrać aplikacje przenośne, które chcesz zainstalować.

   Po zainstalowaniu aplikacji możesz po prostu podłączyć dysk flash USB do dowolnego innego komputera i uruchomić dowolną z tych aplikacji bezpośrednio z niego bez instalacji.

   • Użytkownicy czytają również: 6 najtańszych przenośnych głośników

   5. Zaszyfruj go i użyj go do przechowywania poufnych danych

   Jeśli masz stary dysk flash USB, zawsze możesz go zaszyfrować i użyć do przechowywania poufnych danych. Aby zaszyfrować dysk flash USB, potrzebujesz narzędzia takiego jak TrueCrypt lub inne podobne narzędzie. Możesz znaleźć odpowiednie narzędzie ze starannie wybranych 12 rozwiązań programowych do szyfrowania dysku flash USB.

   Po prostu pobierz narzędzie i postępuj zgodnie z instrukcjami i pamiętaj, aby nie zapomnieć hasła, ponieważ jest to jedyna rzecz, która może odblokować dysk flash USB. Zapoznaj się również z tym specjalnym przewodnikiem na temat sposobu szyfrowania dysku flash USB.

   6. Utwórz reset hasła USB

   Jeśli używasz konta lokalnego, aby uzyskać dostęp do systemu Windows 10, czasami możesz zapomnieć hasła do systemu Windows 10. Pisaliśmy już o tym, co zrobić, jeśli stracisz hasło do systemu Windows 10, ale jeśli chcesz tego wszystkiego uniknąć, zawsze dobrze jest zresetować hasło USB.

   Aby utworzyć hasło resetowania USB w systemie Windows 10, wykonaj następujące czynności:

   1. naciśnij Klawisz Windows + S. i wejdź Konta użytkowników. Wybierz Konta użytkowników z listy wyników.
    konta użytkowników
   2. Wybierz Utwórz dysk resetowania hasła z menu po lewej stronie.
    dysk resetowania hasła
   3. Postępuj zgodnie z instrukcjami Kreatora resetowania hasła, aby utworzyć dysk resetowania hasła.

   Pamiętaj, że musisz zmienić ten proces, jeśli zmienisz hasło do konta. Aby utworzyć hasło resetowania USB, musisz wprowadzić najnowsze hasło do systemu Windows 10 i dlatego musisz powtórzyć wszystkie kroki.

   W przypadku zapomnienia hasła do systemu Windows 10 wystarczy włożyć dysk flash USB i kliknąć opcję Resetuj hasło na ekranie logowania.

   Pamiętaj, że każdy może użyć tego dysku flash USB do zmiany hasła komputera, więc upewnij się, że jest ono bezpieczne.

   • PRZECZYTAJ TERAZ: 10 najlepszych narzędzi do odzyskiwania utraconego hasła do systemu Windows 10

   7. Użyj go jako przenośnego serwera

   Jeśli jesteś programistą internetowym, prawdopodobnie na twoim komputerze działa lokalny serwer w celu przetestowania aplikacji internetowych.

   Utworzenie przenośnego serwera internetowego na dysku flash USB może być przydatne, jeśli dysk twardy ulegnie uszkodzeniu i musisz ukończyć projekt, lub jeśli po prostu chcesz przetestować aplikację na innym komputerze.

   Istnieje kilka narzędzi, które mogą zmienić dysk flash USB w przenośny serwer, a Server2Go jest prawdopodobnie najlepiej znanym do tego celu, ale istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, jeśli to narzędzie nie działa dla Ciebie.

   8. Automatycznie synchronizuj pliki

   Jeśli masz jakieś ważne pliki na komputerze, możesz użyć narzędzi takich jak SyncToy lub SyncBackSE, aby automatycznie zsynchronizować swoje pliki i skopiować je na USB.

   Synchronizacja plików jest raczej przydatna, ponieważ pozwala automatycznie tworzyć kopie zapasowe projektu w pracy lub szkole za każdym razem, gdy podłączasz dysk flash USB.

   • 9. Użyj go jako pamięci zewnętrznej dla smartfona lub tabletu

    Jeśli masz stare urządzenie USB, którego nie używasz, zawsze możesz użyć go jako pamięci zewnętrznej dla urządzenia z Androidem. Aby to zrobić, potrzebujesz urządzenia obsługującego USB OTG i kabel USB OTG.

    Pamiętaj, że niektóre urządzenia nie mają sterowników USB OTG i wymaganych aplikacji, więc może być konieczne zrootowanie urządzenia i zainstalowanie aplikacji umożliwiającej montowanie dysków zewnętrznych.

    Pamiętaj, że zrootowanie smartfona lub tabletu złamie gwarancję, a jeśli nie będziesz ostrożny, możesz nawet spowodować trwałe uszkodzenie urządzenia, więc pamiętaj o tym.

    10. Utwórz dysk instalacyjny aplikacji

    Jeśli często instalujesz niektóre aplikacje na różnych komputerach, prawdopodobnie narzędzie takie jak Ninite może okazać się przydatne.

    To narzędzie umożliwia utworzenie jednego pliku instalacyjnego dla niektórych najpopularniejszych aplikacji, dzięki czemu można łatwo zainstalować je wszystkie.

    Wystarczy wybrać odpowiednie aplikacje, przenieść Ninite na dysk flash USB i uruchomić go na dowolnym komputerze, aby szybko zainstalować niektóre z najczęściej używanych aplikacji.

    Jeśli jesteś administratorem komputera, to narzędzie jest zdecydowanie tym, którego musisz użyć.

    11. Utwórz dysk naprawczy

    Jeśli masz stary dysk USB, którego już nie używasz, możesz go użyć do utworzenia dysku odzyskiwania z jednymi z najbardziej przydatnych narzędzi, które pozwolą Ci przetestować pamięć, partycjonować dyski twarde i wiele więcej.

    Aby to zrobić, wystarczy pobrać Hiren Boot CD i użyć narzędzia, takiego jak Rufus, aby utworzyć rozruchowy dysk flash USB z tym plikiem .iso.

    Po utworzeniu rozruchowego dysku flash uruchom komputer z niego i wybierz jedno z narzędzi, których chcesz użyć.

    • 2 najlepsze narzędzia do naprawy uszkodzonego sektora dysku twardego dla systemu Windows 10

    12. Używaj go z menedżerem haseł

    Niektóre menedżery haseł, takie jak LastPass, pozwalają pobrać przenośną wersję swojej aplikacji wraz z przenośną przeglądarką internetową i używać ich z dysku flash USB.

    Może to być bardzo przydatne, jeśli uzyskujesz dostęp do swojego konta na Facebooku lub konta e-mail z niebezpiecznego komputera.

    Używając przenośnego menedżera haseł, hasła pozostaną bezpieczne, nawet jeśli używasz ich na komputerze publicznym.

    • Top 6 menedżerów haseł systemu Windows 10

    Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat przydatnych narzędzi menedżera, powinieneś sprawdzić 10 najlepszych narzędzi do organizowania zakładek przeglądarki na komputerach z systemem Windows.

    13. Utwórz nośnik instalacyjny systemu Windows 10

    Czasami mogą wystąpić poważne problemy w systemie Windows 10, a jedynym rozwiązaniem może być zresetowanie lub całkowita ponowna instalacja systemu operacyjnego.

    W razie potrzeby zawsze warto mieć nośnik instalacyjny systemu Windows 10 na wypadek konieczności ponownej instalacji.

    • 14. Utwórz cyfrową kapsułę czasu

     Jeśli masz stary dysk flash USB, możesz go użyć do stworzenia cyfrowej kapsuły czasu. W tym celu wystarczy zebrać jak najwięcej informacji o świecie i przechowywać je na urządzeniu USB.

     Pamiętaj, aby chronić ten dysk flash USB, aby przyszłe pokolenia mogły zobaczyć, jak wyglądał świat.

     15. Użyj go do grania w gry retro

     Jeśli jesteś fanem gier retro, zawsze możesz użyć starego dysku flash USB do ich przechowywania.

     W Internecie dostępna jest szeroka gama emulatorów, a ponieważ gry na najpopularniejsze konsole nie zajmują zbyt wiele miejsca, możesz łatwo umieścić je na dysku flash USB i odtwarzać bezpośrednio z niego.

     16. Utwórz bibliotekę cyfrową

     Jeśli lubisz czytać, zawsze możesz przechowywać bezpłatne książki na starym dysku flash USB.

     Ebooki nie zajmują zbyt wiele miejsca i możesz przechowywać setki ebooków na zwykłym dysku flash USB, przekształcając je w własną przenośną bibliotekę cyfrową.

     17. Użyj go, aby słuchać ulubionej muzyki w samochodzie

     Jeśli nie masz drogiego radia samochodowego, które potrafi czytać dyski flash USB, z przyjemnością dowiesz się, że nadal możesz go używać do odtwarzania ulubionej muzyki z dysku flash USB.

     Wszystko, czego potrzebujesz, to urządzenie z nadajnikiem Thumbdrive, które podłączasz do gniazda zapalniczki w samochodzie. Po podłączeniu nadajnika Thumbdrive podłącz do niego napęd flash USB, włącz radio i ustaw częstotliwość nadajnika.

     Pamiętaj, że jakość dźwięku może się różnić, a nadajnik Thumbdrive może nie być najbardziej eleganckim rozwiązaniem, ale nadal jest lepszy niż zakup nowego radia samochodowego.

     18. Użyj go do przetwarzania w sieci wirtualnej

     Virtual Network Computing, w skrócie VNC, umożliwia zdalny dostęp do komputera i korzystanie z niego bez żadnych ograniczeń. Narzędzia VNC są dostarczane z graficznym interfejsem użytkownika, a nawet możesz zobaczyć pulpit komputera i otwarte aplikacje w czasie rzeczywistym.

     Korzystając z klienta VNC z dysku flash USB, możesz łatwo uzyskać dostęp do komputera, gdziekolwiek jesteś, o ile masz połączenie z Internetem i port USB.

     19. Użyj go jako dysku sieciowego

     Wiele routerów jest wyposażonych w port USB i można go używać do podłączania dysku flash USB i używania go jako dysku sieciowego.

     Urządzenie będzie dostępne dla wszystkich komputerów w sieci i można go używać do tworzenia kopii zapasowych plików lub strumieniowego przesyłania muzyki lub filmów.

     20. Oddaj pamięć flash USB na cele charytatywne

     Wiele organizacji charytatywnych przyjmuje darowizny na nośniki USB i korzysta z podarowanych dysków flash USB, aby pomóc uczniom w krajach rozwijających się.

     Jeśli masz stary dysk flash USB, z którego już nie korzystasz, i nie możesz znaleźć nowego celu, zdecydowanie zalecamy rozważenie przekazania go na cele charytatywne.

     Mamy nadzieję, że nasza lista była dla Ciebie pomocna i że udało Ci się znaleźć nowy cel dla starego dysku flash USB.

     Zatwierdź

Link do głównej publikacji