Błąd IRQL NIE WIĘKSZY LUB RÓWNY W Windows 10 [FULL FIX]

Błędy niebieskiego ekranu śmierci mogą stanowić duży problem na komputerze, ale niektóre z nich można stosunkowo łatwo naprawić. Użytkownicy zgłaszali błąd IRQL NIE WIĘKSZY LUB RÓWNY w Windows 10, a dzisiaj pokażemy Ci, jak go naprawić.

Jak naprawić błąd IRQL NOT GREATER OR EQUAL BSoD?

 1. Zaktualizuj sterowniki karty graficznej
 2. Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów BSOD 
 3. Uruchom skanowanie SFC
 4. Uruchom DISM
 5. Sprawdź dysk twardy
 6. Pobierz starszą wersję sterowników karty graficznej
 7. Sprawdź swoją pamięć RAM
 8. Sprawdź inny sprzęt
 9. Usuń problematyczne oprogramowanie
 10. Aktualizuj swój system Windows 10
 11. Zresetuj system Windows 10

Kroki, aby naprawić błąd IRQL NOT GREATER OR EQUAL

Rozwiązanie 1 — Zaktualizuj sterowniki karty graficznej

W większości przypadków IRQL NIE WIELKI OR_EQUAL jest powodowany przez sterownik karty graficznej, a aby rozwiązać ten problem, zaleca się zaktualizowanie sterownika do najnowszej wersji.

Pobieranie najnowszych sterowników jest stosunkowo proste, a wszystko, co musisz zrobić, to odwiedzić witrynę producenta karty graficznej, zlokalizować kartę graficzną i pobrać dla niej najnowsze sterowniki. Po zainstalowaniu najnowszych sterowników błąd BSoD powinien zostać rozwiązany.

Aktualizuj sterowniki automatycznie

Samodzielne wyszukiwanie sterowników może być czasochłonne. Dlatego zalecamy skorzystanie z narzędzia, które zrobi to za Ciebie automatycznie. Korzystanie z automatycznego narzędzia do aktualizacji sterowników z pewnością uratuje cię od kłopotów z ręcznym wyszukiwaniem sterowników i zawsze będzie na bieżąco aktualizować system o najnowsze sterowniki.

Tweakbit Driver Updater (zatwierdzony przez Microsoft i Norton Antivirus) pomoże Ci automatycznie zaktualizować sterowniki i zapobiegnie uszkodzeniom komputera spowodowanym instalacją niewłaściwych wersji sterowników. Po kilku testach nasz zespół stwierdził, że jest to najlepiej zautomatyzowane rozwiązanie.

Oto krótki przewodnik, jak go używać:

 1. Ściągnij i zainstaluj TweakBit Driver Updaterokno startowe aktualizacji sterownikaokno startowe aktualizacji sterownika
 2. Po zainstalowaniu program automatycznie rozpocznie skanowanie komputera w poszukiwaniu nieaktualnych sterowników. Driver Updater sprawdzi zainstalowane wersje sterowników w bazie danych najnowszych wersji w chmurze i zaleci odpowiednie aktualizacje. Wszystko, co musisz zrobić, to czekać na zakończenie skanowania.
  proces skanowania aktualizatora sterownika Tweakbitproces skanowania aktualizatora sterownika Tweakbit
 3. Po zakończeniu skanowania otrzymasz raport o wszystkich problemowych sterownikach znalezionych na twoim komputerze. Przejrzyj listę i sprawdź, czy chcesz zaktualizować każdy sterownik osobno, czy wszystkie naraz. Aby zaktualizować jeden sterownik na raz, kliknij link „Aktualizuj sterownik” obok nazwy sterownika. Lub po prostu kliknij przycisk „Aktualizuj wszystko” u dołu, aby automatycznie zainstalować wszystkie zalecane aktualizacje.
  Aktualizacja automatyczna ukończonaAktualizacja automatyczna ukończona
  Uwaga: Niektóre sterowniki muszą być instalowane w kilku krokach, więc będziesz musiał nacisnąć przycisk „Aktualizuj” kilka razy, aż wszystkie jego składniki zostaną zainstalowane.

Rozwiązanie 2 — Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów BSOD 

Następną rzeczą, którą spróbujemy, jest uruchomienie wbudowanego narzędzia do rozwiązywania problemów w systemie Windows 10. To narzędzie może pomóc w rozwiązaniu różnego rodzaju problemów, w tym problemów BSOD.

Oto jak uruchomić wbudowane narzędzie do rozwiązywania problemów w systemie Windows 10:

 1. Idź do Aplikacja ustawień i
 2. Przejdź do Aktualizacja Bezpieczeństwo Sekcja.
 3. Wybierz Rozwiązywanie problemów z menu po lewej stronie.
 4. Wybierz BSOD w prawym okienku i kliknij Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów.
 5. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby ukończyć narzędzie do rozwiązywania problemów.

Rozwiązanie 3 — Uruchom skanowanie SFC

Skanowanie SFC to kolejne narzędzie do rozwiązywania problemów, które może pomóc w problemach BSOD. Jeśli więc wbudowane narzędzie do rozwiązywania problemów w systemie Windows 10 nie rozwiązało problemu, skanowanie SFC jest zdecydowanie narzędziem wartym uruchomienia.

Oto jak uruchomić skanowanie SFC w systemie Windows 10:

 1. Przejdź do wyszukiwania, wpisz cmd i otwórz Wiersz polecenia jako administrator. 
 2. Wpisz następujący wiersz i naciśnij Enter: sfc / scannow
 3. Poczekaj na zakończenie procesu (może to chwilę potrwać).
 4. Jeśli rozwiązanie zostanie znalezione, zostanie ono automatycznie zastosowane.
 5. Teraz zamknij wiersz polecenia i uruchom ponownie komputer.

Rozwiązanie 4 — Uruchom DISM

Trzecie i ostatnie narzędzie do rozwiązywania problemów, które uruchomimy, to DISM. Obsługa i zarządzanie obrazem wdrażania to narzędzie, które ponownie wdraża obraz systemu i rozwiązuje ewentualne problemy po drodze. Może więc być pomocny w rozwiązywaniu problemu IRQL NIE WIĘKSZEJ LUB RÓWNEJ.

Przeprowadzimy Cię zarówno przez procedurę standardową, jak i procedurę, która wykorzystuje poniższe nośniki instalacyjne:

 • Standardowy sposób
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i otwórz wiersz polecenia (administrator).
 2. Wklej następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter:
   • DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth
 3. Poczekaj na zakończenie skanowania.
 4. Uruchom ponownie komputer i spróbuj zaktualizować ponownie.
 • Z nośnikiem instalacyjnym Windows
 1. Włóż nośnik instalacyjny systemu Windows.
 2. Kliknij menu Start prawym przyciskiem myszy iz menu wybierz polecenie Wiersz polecenia (administrator).
 3. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenia i naciśnij klawisz Enter po każdym:
  • dism / online / cleanup-image / scanhealth
  • dism / online / cleanup-image / restorehealth
 4. Teraz wpisz następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter:
  • DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth /source:WIM:X:SourcesInstall.wim:1 / LimitAccess
 5. Pamiętaj, aby zmienić wartość X literą zamontowanego dysku z instalacją systemu Windows 10.
 6. Po zakończeniu procedury uruchom ponownie komputer.

Rozwiązanie 5 — Sprawdź dysk twardy

Jeśli masz uszkodzoną partycję lub coś jest nie tak z dyskiem twardym, problemy z BSOD są całkiem możliwe. Aby się upewnić, że tak nie jest, uruchomimy polecenie chkdsk, które dokładnie przeskanuje dysk twardy i rozwiąże potencjalne problemy.

Oto jak uruchomić polecenie chkdsk w systemie Windows 10:

 1. Wejdz do Zaawansowane uruchomienie (Uruchom ponownie komputer, przytrzymując klawisz Shift).
 2. Wybierać Rozwiązywanie problemów> Opcje zaawansowane.
 3. Wybierz Wiersz polecenia z listy opcji.
 4. Gdy pojawi się wiersz polecenia, wprowadź następujące wiersze i naciśnij klawisz Enter po każdym wierszu, aby go uruchomić:
  • bootrec.exe / rebuildbcd
  • bootrec.exe / fixmbr
  • bootrec.exe / fixboot
 5. Niektórzy użytkownicy sugerują również, że musisz uruchomić dodatkowe czkdsk także polecenia. Aby wykonać te polecenia, musisz znać litery dysków dla wszystkich partycji dysku twardego. W wierszu polecenia wpisz następujące dane (pamiętaj jednak, aby używać liter pasujących do partycji dysku twardego na komputerze):
  • chkdsk / r c:
  • dohkdsk / r d:

  To tylko nasz przykład, więc pamiętaj, że musisz wykonać polecenie chkdsk dla każdej posiadanej partycji dysku twardego.

 6. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Rozwiązanie 6 — Pobierz starszą wersję sterowników karty graficznej

Jak już wspomnieliśmy, zawsze warto aktualizować sterowniki, ale w niektórych rzadkich przypadkach starsza wersja oprogramowania sterownika może działać lepiej. Niewielu właścicieli kart graficznych Intel (R) HD Graphics 3000 zgłosiło, że dzięki starszej wersji sterowników błąd IRQL NOT WIELKI LUB RÓWNY został rozwiązany. Pamiętaj, że to rozwiązanie może również działać dla właścicieli firm innych niż Intel, a jeśli najnowsze sterowniki nie działają, być może powinieneś użyć starszej wersji.

Rozwiązanie 7 — Sprawdź swoją pamięć RAM

Pamięć RAM jest często przyczyną wielu błędów BSoD, a IRQL NIE WIĘKSZY LUB RÓWNY nie jest wyjątkiem. Liczba użytkowników zgłosiła, że ​​przyczyną problemu był uszkodzony moduł pamięci RAM, więc jeśli masz ten problem, możesz wymienić pamięć RAM. Użytkownicy zgłosili, że MemTest86 + i podobne narzędzia nie wykazały błędów pamięci, ale z jakiegoś powodu moduł RAM nie był w pełni kompatybilny z płytą główną, i to było przyczyną błędu IRQL NIE WIĘKSZEJ LUB RÓWNEJ BSoD.

Rozwiązanie 8 — Sprawdź inny sprzęt

Najczęściej błędy BSOD są spowodowane wadliwą pamięcią RAM, ale inne elementy sprzętowe mogą również powodować pojawienie się tego błędu. Stosunkowo często Twoja płyta główna może powodować błąd IRQL NIE WIĘKSZY LUB RÓWNY, więc możesz chcieć to sprawdzić, czy działa poprawnie.

Oprócz płyty głównej pojawiły się doniesienia, że ​​wadliwy dysk twardy lub karta graficzna może powodować ten błąd, więc może być konieczne przeprowadzenie dokładnej kontroli sprzętu. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zalecamy zabranie komputera do warsztatu i poproszenie go o to.

Oprócz wadliwego sprzętu ostatnio dodany sprzęt może również powodować problemy. Jeśli został zainstalowany na nowym sprzęcie, takim jak nowy dysk twardy, pamięć RAM, karta graficzna lub coś podobnego, może być niekompatybilny z płytą główną, co może powodować pojawienie się tego błędu BSoD. Aby rozwiązać ten problem, zalecamy wymianę ostatnio dodanego sprzętu i sprawdzenie, czy komputer działa dobrze bez niego.

 • Rozwiązanie 9 — Usuń problematyczne oprogramowanie

  Niektóre narzędzia mogą powodować pojawienie się błędu IRQL NIE WIELKIEGO LUB RÓWNEGO i aby naprawić ten błąd, musisz usunąć te narzędzia z komputera. Niektóre narzędzia VPN lub szyfrowania mogą powodować błąd BSOD, więc jeśli używasz któregokolwiek z nich, upewnij się, że je usunąłeś.

  Oprócz wyżej wymienionych narzędzi warto wspomnieć, że oprogramowanie antywirusowe może często powodować błąd IRQL NIE WIĘKSZY LUB RÓWNY. Prawie każde oprogramowanie antywirusowe może powodować błąd BSoD. Aby rozwiązać ten problem, zaleca się usunięcie aktualnie zainstalowanego oprogramowania antywirusowego.

  W celu całkowitego usunięcia oprogramowania antywirusowego zdecydowanie zalecamy skorzystanie z jednego z dedykowanych deinstalatorów. Większość firm antywirusowych ma narzędzia do odinstalowywania na swoich stronach internetowych, które można pobrać i użyć do całkowitego usunięcia określonego programu antywirusowego z komputera.

  Po usunięciu oprogramowania antywirusowego możesz spróbować zainstalować go ponownie lub zainstalować inne oprogramowanie antywirusowe.

  Rozwiązanie 10 — Aktualizuj swój system Windows 10

  Błędy BSoD są często spowodowane problemami niekompatybilności. Aby uniknąć potencjalnych problemów, zalecamy częstą aktualizację systemu Windows 10. Większość problemów związanych z niekompatybilnością i lukami w zabezpieczeniach naprawia się za pomocą Windows Update, więc aby uniknąć błędu IRQL, NIE WIĘKSZEGO LUB RÓWNEGO, upewnij się, że twój Windows 10 jest aktualny.

  Rozwiązanie 11 — Zresetuj system Windows 10

  Zresetowanie systemu Windows 10 spowoduje usunięcie większości plików z dysku C, więc jeśli zdecydujesz się skorzystać z tego kroku, zalecamy wcześniejsze utworzenie kopii zapasowej. Wykonanie resetu systemu Windows 10 jest stosunkowo proste i można to zrobić, wykonując następujące kroki:

  1. Ponownie uruchom komputer podczas uruchamiania, aby przejść do trybu automatycznej naprawy.
  2. Wybierać Rozwiązywanie problemów> Zresetuj ten komputer.
  3. Wybierz Usuń wszystko> Tylko dysk, na którym jest zainstalowany system Windows.
  4. Poczekaj na zakończenie procesu.

  Ten proces usunie wszystkie pliki z dysku C, a jeśli problem będzie się powtarzał nawet po zresetowaniu systemu Windows 10, sprawdź komputer pod kątem wadliwego sprzętu.

  IRQL NIE WIĘKSZY ANI RÓWNY Błąd niebieskiego ekranu śmierci może powodować wiele problemów, ale można go naprawić za pomocą jednego z naszych rozwiązań. W przeszłości zajmowaliśmy się również błędem BSOD irql_not_less_or_equal, więc warto również sprawdzić ten artykuł.

Link do głównej publikacji