5 najlepszych programów multimedialnych dla użytkowników systemu Windows 10

Windows Media Center (WMC) był częścią platform Windows aż do Win 8.1. Jednak Microsoft zaprzestał już WMC, która skutecznie usunęła wiele opcji multimedialnych z systemu Windows 10.

Media Center dało ci centralne miejsce do organizowania wideo, zdjęć i muzyki oraz ustanowienia zestawu kina domowego. Jeśli potrzebujesz zamiennika WMC w Windows 10, istnieje wiele centrów medialnych innych firm, które mogą wypełnić pustkę.

Po pierwsze, pamiętaj, że oprogramowanie centrum multimedialnego to nie to samo co odtwarzacze multimedialne. Odtwarzacze multimedialne są zaprojektowane przede wszystkim do odtwarzania muzyki i wideo i nie posiadają niektórych opcji, których można oczekiwać w standardowych centrach multimedialnych.

Kompleksowe centra multimedialne umożliwiają użytkownikom porządkowanie filmów, gier, muzyki i zdjęć oraz odtwarzanie treści multimedialnych na komputerze i podłączonym telewizorze w zestawie kina domowego.

Oprogramowanie zawiera również opcje, które umożliwiają użytkownikom strumieniowe przesyłanie programów telewizyjnych i filmów, oglądanie i nagrywanie telewizji na żywo oraz odtwarzanie pokazów slajdów.

Są to jedne z najlepszych zewnętrznych centrów medialnych dla systemu Windows.

Media Monkey (zalecane)

okno menedżera mediów małpa

Media Monkey to świetny wybór dla wszystkich, którzy nie organizują kolekcji filmów i muzyki. Jeśli foldery „Muzyka” i „Filmy” to bałagan — to jest odpowiednie oprogramowanie. Możesz oznaczać, kategoryzować i dokonywać wyboru swoich plików.

Jeśli musisz przełączyć się z iTunes lub Windows Media Player, będziesz mógł zaimportować swoje listy odtwarzania i wybrane elementy w Media Monkey i używać ich bez żadnych problemów. Możesz dostosować wygląd, aby spersonalizować listy według gatunków, albumów, muzyków i utworów.

Chcesz oglądać darmowe filmy na komputerze z systemem Windows 10? Sprawdź tę listę z najlepszymi dostępnymi do tego aplikacjami.

Możesz także udostępniać swoje pliki z Media Monkey na telewizorach, odtwarzaczach DVD i innych urządzeniach UPnP / DLNA. Oglądaj swoje ulubione filmy za pomocą kilku kliknięć.

Możesz zainstalować go na swoich urządzeniach z Windows 7, 8, 10 bez żadnych problemów — jest w pełni zoptymalizowany dla tych wersji. Może być używany w ponad 15 językach i nie spowalnia komputera.

  • Pobierz teraz Media Monkey za darmo

Kodi

To oprogramowanie było pierwotnie XBMC (Xbox Media Center), ale obecnie jest bardziej znane jako Kodi. Kodi to jedno z czołowych zewnętrznych centrów medialnych, które jest kompatybilne z różnymi platformami.

Zgodność oprogramowania obejmuje systemy Windows 10, Linux, Mac OS X, iOS, Android, Apple TV OS i Raspberry. Kodi to także oprogramowanie typu open source, które można zainstalować, klikając Instalator pod Pobierz na Windows 10 przycisk na tej stronie internetowej.

Centrum multimedialne Kodi obsługuje wszystkie główne formaty plików wideo i audio do odtwarzania oraz umożliwia strumieniowe przesyłanie treści z różnych internetowych serwisów strumieniowych.

Przy niewielkiej konfiguracji użytkownicy mogą uzyskać dostęp do rozbudowanego programu telewizyjnego i bibliotek filmów, które zawierają plakaty, płyty i banery. Możesz oglądać i nagrywać telewizję na żywo w GUI Kodi.

Oprogramowanie ma szerokie opcje dostosowywania GUI, za pomocą których można konfigurować skórki (lub motywy) Kodi, wygaszacz ekranu, tapetę tła, efekty audio GUI, przyciski strony głównej, czcionkę, skróty dodatkowe i wiele więcej.

Kodi nie działa na systemie Windows 10? Przejrzyj ten przewodnik krok po kroku i napraw problem w mgnieniu oka.

Kodi ma także niesamowite efekty wizualizacji muzyki.

Jednak najlepszą rzeczą w Kodi są jej dodatki. Kodi ma wiele dodatków do plików audio, wideo, zdjęć, wygaszaczy ekranu, gier, pogody, programów i skórek, za pomocą których możesz dalej ulepszać oprogramowanie.

Na przykład za pomocą przeglądarki ROM Collection Browser użytkownicy mogą przeglądać i uruchamiać gry retro w centrum multimedialnym.

Exodus to jeden z bardziej znaczących dodatków innych firm do Kodi, za pomocą którego można przesyłać strumieniowo i oglądać mnóstwo hitów filmowych i programów telewizyjnych.

MediaPortal

MediaPortal jest potomkiem Kodi, ponieważ jego oryginalny kod źródłowy został zaczerpnięty z tego centrum medialnego. Jednak MediaPortal jest stosunkowo mało podobny do Kodi. Jest to oprogramowanie typu open source przeznaczone wyłącznie dla systemu Windows.

Na tej stronie możesz dodać MediaPortal 1 lub 2 do systemu Windows; chociaż MP2 jest najnowszą wersją, ma mniej skórek i wtyczek.

MediaPortal zapewnia wizualną ekstrawagancję z kilkoma oszałamiającymi skórkami do wyboru.

Jeśli szukasz oprogramowania do tunera telewizyjnego dla systemu Windows 10, zapoznaj się z naszą listą naszych najpopularniejszych produktów.

Oprogramowanie ma większy wybór skórek niż Kodi, które są dostępne w różnych stylach i mają pełnoekranową grafikę dla fanów, alternatywne motywy, dodatki i wiele opcji dostosowywania.

MediaPortal ma również skórki skonfigurowane dla bardziej specyficznych rozmiarów ekranu, rozdzielczości HD i urządzeń z ekranem dotykowym.

W MediaPortal możesz odtwarzać swoje pliki multimedialne bezpośrednio z dysku twardego, DVD, a nawet Blu-ray. Jedną z zalet korzystania z tego oprogramowania jest to, że automatycznie skanuje dysk twardy w poszukiwaniu plików multimedialnych, dzięki czemu nie trzeba ręcznie wyszukiwać i otwierać ich jak w Kodi.

Użytkownicy mogą oglądać telewizję na żywo z tysięcy kanałów i nagrywać programy na dyski twarde, a MediaPortal ma własny przewodnik telewizyjny.

Możesz słuchać i nagrywać radio, odtwarzać pokazy slajdów z efektami przejścia, sprawdzać pogodę i grać w gry Tetris i Sudoku, które są dołączone do oprogramowania.

Istnieją również 246 oficjalnych wtyczek do MediaPortal, w tym WiFiRemote, który umożliwia użytkownikom nawigację po oprogramowaniu za pomocą różnych urządzeń zdalnego sterowania.

Pleks

Plex to bardziej unikalne oprogramowanie centrum multimedialnego z modelem klient-serwer. Innymi słowy, oprogramowanie umożliwia przesyłanie strumieniowe lub udostępnianie multimediów wielu urządzeniom.

W związku z tym wymagane jest oprogramowanie Plex Media Server wraz z aplikacją frontonu Plex, którą można dodać do systemu Windows 10 z tej strony internetowej.

Aplikacja Windows może być dostępna bezpłatnie, ale ogranicza odtwarzanie multimediów do jednej minuty, chyba że odblokujesz ją przy zakupie w aplikacji lub miesięcznej subskrypcji Plex Pass 4,99 USD.

Plex to świetne oprogramowanie do organizowania muzyki, filmów i kolekcji obrazów. Oprogramowanie obsługuje prawie wszystkie formaty muzyczne i wideo, a interfejs użytkownika biblioteki prezentuje multimedia, grafiki, biografie, streszczenia fabuły i wiele innych.

Użytkownicy mogą uzyskiwać treści online z wielu źródeł, takich jak NPR, Comedy Central i Spike. Odtwarzacz muzyki może także wyświetlać tekst piosenek w określonym czasie, co jest nowością.

Serwer Plex Media nie instaluje się w systemie Windows 10? Napraw to w zaledwie kilku krokach, postępując zgodnie z tym przydatnym przewodnikiem.

W przeciwieństwie do innych centrów multimedialnych, Plex umożliwia konfigurowanie wielu kont użytkowników i nakładanie ograniczeń na nieodpowiednie treści. Ostatnie aktualizacje dodały również nagrywanie DVR do Plex z dostępem do 86 najczęściej oglądanych programów Nielsen.

Tym, co naprawdę wyróżnia Plexa od niektórych innych centrów medialnych, jest streaming treści.

Dzięki subskrypcji Plex Pass użytkownicy mogą synchronizować multimedia między wieloma urządzeniami, takimi jak telefony, tablety, cyfrowe odtwarzacze multimedialne i konsole do gier.

Możesz także zsynchronizować multimedia z Dyskiem Google, Dropbox i Cloud Storage. Jeśli więc masz zdjęcia, muzykę i filmy na laptopie i tablecie, możesz szybko otworzyć wszystkie multimedia na obu urządzeniach za pomocą aplikacji Plex.

Emby

Emby to kolejne centrum medialne ze scentralizowaną bazą danych dla wielu klientów. W ten sposób Emby ma własny serwer podobny do Plex.

Ma aplikacje dla wielu systemów operacyjnych i urządzeń. Możesz dodać Emby Theatre do nowszych platform Windows, naciskając Pobieranie przycisk na tej stronie.

Możesz też dodać aplikację do telefonów komórkowych z systemem Windows 10 ze strony Sklepu. Aby odtwarzać multimedia w aplikacjach, potrzebujesz rocznej subskrypcji Emby Premiere 49,99 USD.

Aplikacja kina domowego Emby zapewnia obsługę nagrywania na żywo telewizji i programów. Eleganckie wyświetlacze multimedialne prezentują okładki i metadane, a GUI zapewnia szybkie i proste przeglądanie dzięki zaawansowanym narzędziom wyszukiwania.

Live TV Guide to przydatny dodatek do aplikacji teatralnej, a za pomocą rejestratora Emby można planować nagrania telewizyjne. Emby ma również kilka przydatnych wtyczek, takich jak Cover Art, za pomocą których można ulepszać obrazy multimedialne, oraz GameBrowser, który umożliwia obsługę gier.

Przesyłanie strumieniowe multimediów jest największym atutem Emby, a do tego obejmuje scentralizowane zarządzanie bazami danych, z których użytkownicy mogą korzystać za pomocą prostych narzędzi internetowych.

Emby ma 20 aplikacji na telefony komórkowe i tablety z Androidem i iOS, konsole do gier i odtwarzacze multimediów cyfrowych, w tym Amazon Fire TV, Roku, Android TV i Apple TV.

Dzięki temu możesz połączyć swoje media na różnych urządzeniach. Strumieniowe przesyłanie multimediów umożliwia także synchronizowanie i tworzenie kopii zapasowych muzyki, wideo i zdjęć w pamięci w chmurze.

JRiver Media Center

JRiver MC był pierwotnie Media Jukebox, ale wydawca rozszerzył oprogramowanie, dzięki czemu jest teraz pełnowartościowym centrum medialnym.

Jest to kompleksowe oprogramowanie centrum multimedialnego z szerokimi opcjami i narzędziami oraz obsługą audio, obrazów, muzyki, telewizji, a nawet urządzeń sieciowych DLNA. JRiver MC to autorskie oprogramowanie dla systemów Windows, Mac i Linux, którego cena detaliczna to 49,98 USD.

JRiver MC jest szczególnie dobry do odtwarzania wideo i TV. Oprogramowanie oferuje innowacyjny system Red October, który automatycznie konfiguruje filtry DirectShow w celu zapewnienia wysokiej jakości odtwarzania wideo.

Potrzebujesz monitora 4k, aby oglądać filmy i programy telewizyjne w najwyższej jakości? Sprawdź tę listę z najlepszymi.

Centrum multimedialne obsługuje tunery telewizyjne większości producentów do odtwarzania telewizji na żywo, a nawet umożliwia użytkownikom nagrywanie telewizji w wysokiej rozdzielczości.

Użytkownicy mogą odtwarzać filmy online za pomocą zintegrowanych usług YouTube, Hulu i Netflix firmy JRiver MC. Oprogramowanie ma również pięć alternatywnych trybów wyświetlania, a jego widok kinowy idealnie nadaje się do telewizorów i urządzeń z ekranem dotykowym.

JRiver MC nie należy do tej samej ligi, co Plex lub Emby, jeśli chodzi o strumieniowe przesyłanie multimediów, ale dzięki obsłudze DLNA (Digital Living Network Alliance) nadal możesz udostępniać swoje multimedia na komputerach stacjonarnych, laptopach i innych urządzeniach obsługujących protokół DLNA .

Oprogramowanie ma sieć medialną, w której można udostępniać multimedia. Sieć Media Network obsługuje również interfejsy zewnętrzne, dzięki czemu można skonfigurować urządzenia z Androidem i iOS jako zdalne kontrolery lub serwery.

JRiver MC ma nawet własny sprzęt sieciowy Id dostępny w różnych konfiguracjach.

To pięć najlepszych alternatyw dla Windows Media Center. Dzięki JRiver MC, Kodi, MediaPortal, Plex i Emby możesz przekształcić komputer stacjonarny lub laptop w komputerowy zestaw kina domowego połączony z telewizorem.

Nawet jeśli nie potrzebujesz pełnego HTPC, oprogramowanie nadal stanowi doskonałą platformę do przeglądania i porządkowania bibliotek muzyki, wideo i zdjęć oraz odtwarzania zawartości multimedialnej.

Jeśli masz inne pytania, zostaw je w sekcji komentarzy poniżej.

Link do głównej publikacji