Zakłócenia 5G. Jak 5G zmieni nasze życie i świat?

5G to nie tylko szum lub modne hasło; to rzeczywistość! Mimo że wciąż jest w fazie rozwoju i oczekuje się, że wejdzie na rynek w horyzoncie 2020 r., Sieć nowej generacji zajmie się ewolucją od mobilnego internetu do masowego Internetu Rzeczy (Internet of Things). W porównaniu do poprzednika lub obecnej technologii 4G LTE, powstająca technologia 5G ma na celu osiągnięcie zarówno wysokiej prędkości (1 GBPS), niskiej mocy i niskiego opóźnienia (1 ms lub mniej), do masowego Internetu Rzeczy, dotykowego Internetu i innych nowych aplikacji. Długoterminowa ewolucja lub LTE nie spełnia tych kryteriów. Po prostu zapewnia minimalną prędkość 10 MBPS w zakresie do teoretycznej 100 MBPS.

5G

Zakłócenia 5G

Wraz z przyjęciem technologii 3G wykorzystanie telefonów komórkowych wzrosło o wiele różnych. Trend był kontynuowany, a raczej przyspieszył w 2011 roku. Rok ten zapoczątkował obecną generację sieci mobilnych — 4G. Uważany za prawdziwe mobilne rozwiązanie szerokopasmowe, głównym celem nowej technologii było zapewnienie większej prędkości.

Uważa się jednak, że debiut 5G zakłóca istniejący trend. Obiecuje oferować wykładniczo szybsze prędkości pobierania i wysyłania. Częścią ekscytacji związanej z 5G jest jego zdolność do tworzenia nowych usług ze względu na obsługę prędkości i gęstości, ale inne korzyści 5G nie zostały jeszcze w pełni zrealizowane. Może nawet zwiększyć użyteczność nowej sieci. To jest opóźnienie! 5G zostanie wyposażony w znaczny margines opóźnień w komunikacji sieciowej.

Niższe opóźnienia mogą również umożliwić sieci nowej generacji rozwinięcie możliwości, które pozwolą nam robić zupełnie nowe rzeczy. Możliwości obejmują

Inteligentny dom / miasta

Dom i miasta to dwa przykłady nadchodzącej wielkiej rewolucji Internetu Rzeczy, wspierane przez sieci 5G (jeśli w ogóle decydenci na to pozwalają). Jeśli to możliwe, będzie to jeden z najbardziej transformujących kroków w historii urbanizacji. Wyobraź sobie latarnię podłączoną do sieci 5G i zainstalowaną z kamerą wideo, która może dostarczyć cennych informacji urzędnikom bezpieczeństwa publicznego, aby mogli szybciej reagować w nagłych przypadkach. Nawet czujniki wykrywające strzały umieszczone w ważnych punktach orientacyjnych mogą przekazywać telemetrię w czasie rzeczywistym, którą można szybko ocenić, aby uczynić miasto bezpieczniejszym miejscem.

Robotyka

Wraz z nadejściem 5G i bardzo niskim opóźnieniem aplikacje internetowe, które odpowiadają czasowi reakcji na poziomie ludzkim, mogą przyspieszyć. Na przykład w przypadku nanochirurgii medycznej systemy robotyki wewnątrz ciała umożliwią chirurgom wykonywanie mikroobróbki w czasie rzeczywistym. Może to być jak ratowanie życia w sytuacjach, w których czas i odległość mogą mieć wpływ na życie i śmierć. Co więcej, fabryki mogłyby być odpowiednio obsadzone przez roboty, aby mogły przekazywać sobie nawzajem swoje zadania i pozycję. Pozwoli im to nie tylko zrobić więcej, ale także zrobić to wydajniej i bezprzewodowo za pośrednictwem sieci 5G.

Samochody samojezdne

Sieć samochodów autonomicznych obsługiwanych przez 5G będzie jednym z największych przełomów. Wyobraź sobie, że wszystkie samochody przesyłają do siebie dane, komunikują się w czasie rzeczywistym ze światłami, czujnikami drogowymi, dronami powietrznymi. Szacuje się, że szybkość reakcji człowieka wynosi 200 milisekund, a opóźnienie czasowe uważane jest za jedną z głównych przyczyn wypadków. Pojazdy zasilane przez 5G zareagują w czasie krótszym niż milisekunda. Tak więc nie będzie prawie żadnego opóźnienia między zdarzeniem postrzegania zagrożenia a reagowaniem na nie. W związku z tym nie będzie ryzyka, że ​​samochody zderzą się ze sobą. Ta funkcja położy kres nie tylko wypadkom drogowym, ale także ruchowi drogowemu. Kto wie, autonomiczne lub zdalnie sterowane pociągi, samochody dostawcze, a nawet samoloty mogą być na horyzoncie w najbliższej przyszłości.

Wyzwania dla technologii 5G

W porównaniu do wcześniejszych sieci (2G, 3G i 4G), 5G wymaga więcej stacji bazowych, ponieważ częstotliwości poruszają się szybciej, ale nie pokonują dużych odległości. Tak więc wymagana będzie dodatkowa instalacja sprzętu, ale instalacja większej ilości sprzętu może być wyzwaniem dla operatorów, ponieważ muszą oni znaleźć miejsca na umieszczenie sprzętu. Poza tym zwiększa ogólne koszty wdrożenia.

Po drugie, potrzeba bezpieczeństwa, prywatności i zaufania pozostaje tak silna jak 4G, jeśli nie więcej. Przy tak dużej stawce kluczowe znaczenie będą miały testy i zapewnienie prawie każdego aspektu technologii 5G. Wreszcie każda nowa technologia ma krzywą kosztów do pokrycia. Jeśli nie zostanie odpowiednio rozwiązany, ograniczenie może spowolnić penetrację i zasięg 5G. Ale jeśli jego pełny potencjał ma zostać wykorzystany i wykorzystany, technologia powinna być dostępna dla wszystkich.

Link do głównej publikacji