Wskazówki, jak zachować bezpieczeństwo na komputerach publicznych

Komputery publiczne to te, z których korzysta więcej niż jeden użytkownik i często nie należą do użytkownika. Przykładem komputerów publicznych są komputery w kafejce internetowej. Nawet komputery w twoim biurze można zaklasyfikować jako komputery publiczne, ponieważ nie jesteś jedyną osobą, która ich używa, chociaż możesz mieć własne dane logowania. Podczas korzystania z komputerów publicznych musisz zachować bezpieczeństwo, ponieważ niewielki błąd może spowodować włamanie się na twoje konto lub kradzież danych. Oto kilka wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo na komputerach publicznych.

Jak zachować bezpieczeństwo na komputerach publicznych

zachowaj bezpieczeństwo na komputerach publicznych

Na komputerach publicznych nie wiesz, jakie oprogramowanie jest zainstalowane na komputerze. Chociaż możesz przeglądać pliki programu, może być zainstalowane oprogramowanie szpiegujące lub keyloggery. Jeśli właściciel kafejki internetowej jest pozbawiony skrupułów, może zainstalować keylogger, aby szpiegować swoich klientów. Mógł czytać wiadomości e-mail na czacie, a nawet wrażliwe dane. Jeśli musisz ich użyć, bardzo uważaj na to, jakie dane wysyłasz za pomocą tych maszyn i jakie ślady cyfrowe pozostawiasz. Oto niektóre z praktyk, których należy przestrzegać podczas korzystania z komputerów publicznych.

1. Wyloguj się poprawnie

Częściej po prostu zamykamy okno z przyzwyczajenia. Następna osoba, która otworzy adres URL / witrynę, zostanie automatycznie przekierowana na twoje konto — cokolwiek to jest. Wtedy jesteś całkowicie zależny od łaski osoby, która uzyskała dostęp do twojego konta. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba zepsuje Twoje konto — konta społecznościowe, handlowe lub biurowe.

Zawsze pamiętaj o prawidłowym wylogowaniu po zakończeniu sesji. Jeśli korzystasz na przykład z Facebooka, sprawdź, czy Zapamiętaj mnie przycisk nie jest zaznaczony. Kilka stron ma takie przyciski. Upewnij się, że nie jest zaznaczone przed zalogowaniem. Po sesji wyloguj się i zamknij okno.

2. Nie zapisuj informacji na dysku lokalnym

Użyj własnego pendrive’a, aby pobrać potrzebne pliki informacyjne. Nigdy nie należy pobierać niczego na lokalny dysk twardy na komputerach publicznych. Znacznie gorsze niż pobieranie czegokolwiek na takie komputery jest zapominanie o ich usunięciu przed odejściem. Nawet jeśli je usuniesz, wylądują w Koszu i będą łatwo dostępne. Nawet jeśli opróżnisz Kosz, zawsze możesz odzyskać usunięte pliki.

Zawsze noś przy sobie pendrive, kiedy zamierzasz korzystać z komputerów publicznych. Jeśli chcesz pobrać pliki danych lub informacji, zapisz je na pendrivie, a nigdy na lokalnych dyskach twardych. Ewentualnie, jeśli musisz przechowywać informacje i nie masz pendrive’a, możesz wysłać je pocztą e-mail jako załączniki do własnego identyfikatora e-mail, abyś mógł do nich później wrócić. Po wysłaniu wiadomości e-mail usuń pliki informacyjne zapisane na dysku lokalnym.

W razie konieczności pobrania czegokolwiek na dysk lokalny i zapomnienia o zakupie własnego pendrive’a, upewnij się, że usunąłeś wszystkie te pliki i co najmniej opróżniłem Kosz.

3. Usuń ścieżki przeglądania

W przeglądarkach dostępny jest tryb InPrivate lub Incognito, który zapewnia, że ​​nic nie jest przechowywane na dyskach lokalnych. Możesz go używać podczas przeglądania Internetu. W ten sposób historia zamkniętych adresów URL nie będzie przechowywana na urządzeniu lokalnym po zamknięciu przeglądarki. Jeśli nie pamiętasz korzystania z trybu incognito, możesz osobiście usunąć historię przeglądania, korzystając z opcji Narzędzia w przeglądarce. Wszystkie przeglądarki mają ustawienie, które umożliwia usunięcie historii przeglądania i plików cookie. Ludzie używający tego samego komputera po tobie nie mogą powiedzieć, co robiłeś.

Inną dobrą metodą jest użycie własnej przenośnej przeglądarki na pendrivie. Istnieje kilka dobrych przenośnych przeglądarek, takich jak TOR (The Onion Router). Choć trochę powolny, nie pozostawia śladów tego, co robisz w Internecie.

Jeśli nie jest to połączenie przewodowe, ale WiFi, istnieje większe ryzyko, ponieważ niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z publicznego lub bezpłatnego WiFi są znacznie wyższe. Musisz się jeszcze bardziej zabezpieczyć przed hakerami, którzy mogą przejąć twoje połączenia danych, aby wiedzieć, co robisz. Wszystko czego potrzebują to proste urządzenie, które jest łatwo dostępne w Internecie i gdzie indziej. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak zachować bezpieczeństwo w publicznej sieci Wi-Fi.

4. Dane wrażliwe

Nie polecałbym zakupów na komputerach publicznych, ponieważ nie wiesz, co rejestruje komputer. Podobnie nie wysyłaj żadnych poufnych danych przy użyciu komputerów publicznych. Lepiej byłoby wcześniej przygotować pliki danych na komputerze osobistym, a następnie wysłać je bezpośrednio jako załącznik, aby uniknąć keyloggerów. Inną metodą jest napisanie informacji ręcznie, zeskanowanie ich w kawiarni i wysłanie ich z załącznikiem e-maila.

Nie ma gwarancji, że komputer publiczny, którego używasz, jest całkowicie czysty, jak wspomniano na początku tego artykułu. Podczas pracy na komputerze publicznym musisz bardzo uważać na to, co udostępniasz.

5 Unikaj podsłuchiwania

Szpiegowanie można wykonać, gdy komputer publiczny jest odblokowany dla dymu lub czegoś innego. Lub może to być ktoś, kto stoi za tobą. Jeśli czujesz, że ktoś patrzy ci przez ramię, naciśnij WinKey + D, aby ukryć wszystkie okna i wyświetlić pulpit. Gdy na chwilę opuszczasz komputer, nie zapomnij go zablokować, naciskając WinKey + L. Upewnij się, że ma ochronę hasłem, przesuwając mysz lub naciskając spację, aby odblokować. Zawsze możesz poprosić właściciela kawiarni o wpisanie hasła. Najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie wszystkich aktywnych okien i wyczyszczenie historii przeglądania, zanim jeszcze tymczasowo opuścisz komputer. Pozostaw komputer w trakcie sesji tylko wtedy, gdy jest to zbyt potrzebne.

Bądź bezpieczny!

Link do głównej publikacji