Rozwiązywanie problemów z systemem Windows jak specjalista IT

Być może natknąłeś się na sytuację, w której Twój komputer stwarza poważny problem i po prostu nie jesteś w stanie skontaktować się z żadnym specjalistą komputerowym, aby Ci pomóc. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci samodzielnie rozwiązać problemy z komputerem. Spróbuję wyjaśnić laikatowi, jak to możliwe. W tym artykule wyjaśniono korzystanie z systemu Windows 7.

Szukasz wskazówek:

Kiedy program ulega awarii lub zawiesza się, zapisuje gdzieś, co poszło nie tak. Pierwszym krokiem jest znalezienie dzienników. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest sprawdzenie Podglądu zdarzeń. W większości przypadków, gdy program ulega awarii, nagrywa go w Podglądzie zdarzeń, jeśli programista zaprojektował do tego swój program.

Aby uzyskać dostęp do Podglądu zdarzeń, przejdź do menu Start i w polu wyszukiwania wpisz „Podgląd zdarzeń”I kliknij. Będzie tam kilka różnych rodzajów dzienników. „Windows Logs” jest tym, czego szukamy. Po rozwinięciu dzienników systemu Windows zostaną wyświetlone cztery różne dzienniki:

  • Podanie
  • Bezpieczeństwo
  • Ustawiać
  • System

Najpierw zacznij od dziennika aplikacji. Wybierz Dziennik aplikacji i po prawej stronie zobaczysz setki dzienników posortowanych według daty i godziny. Musisz poszukać tych, które były dziennikami z tą samą datą i godziną awarii aplikacji. Będziesz szukał Błędy które są zaznaczone na czerwono. Możesz zignorować Informacja i Ostrzeżenia.

W większości przypadków w przypadku awarii aplikacji Poziom to „Błąd”, A źródłem będzie„Awaria aplikacji”Lub„Awaria aplikacji”. Musisz dwukrotnie kliknąć, aby otworzyć dziennik. Znajdziesz tam wiele informacji.

Oto przykład:

Po pierwsze, przeczytaj błąd w sekcji Ogólne, dokładnie wyszukując słowa kluczowe, takie jak nazwa aplikacji i konkretne pliki dll lub exe. Zdobądź te informacje, ponieważ są to wskazówki, które doprowadzą cię do odpowiedzi.

Na przykład w tym dzienniku zdarzeń źródłem jest „Side by Side”, nie wskazuje żadnego konkretnego programu w tytule, ale dziennik jest w tym samym czasie, gdy program Movie Maker się zawiesił. Więc otworzyłem go i przejrzałem błąd w dzienniku ogólnym.

Generowanie kontekstu aktywacji nie powiodło się dla „c: \ program files (x86) \ windows live \ photo gallery \ MovieMaker.Exe„Błąd w pliku manifestu lub pliku zasad c: \ program files (x86) \ windows live \ photo gallery \ WLMFDS.DLL”W wierszu 8. Tożsamość komponentu znaleziona w manifeście nie zgadza się z tożsamością żądanego komponentu. Odniesieniem jest WLMFDS, ProcessorArchitecture = „AMD64 ″, type =” win32 ″, version = ”1.0.0.1 ″. Definicja to WLMFDS, architektura procesora = „x86 ″, typ =” win32 ″, wersja = ”1.0.0.1 ″. Proszę użyć sxstrace.exe do szczegółowej diagnozy.

Teraz pokazuje, że Movie Maker się zawiesił, ponieważ MovieMaker.exe należy do Movie Maker, a także odnosi się do Windows Photo, ponieważ dla lokalizacji tego dll. Więc coś powoduje awarię całego pakietu pakietu Windows Live.

Następnym krokiem jest poszukiwanie błędu w Internecie, ponieważ na pewno nie jesteś jedyną osobą, która otrzymała ten komunikat o błędzie. Albo możesz przejść do Centrum wiadomości o zdarzeniach i błędach Microsoft i wyszukać identyfikator zdarzenia, tj. W tym przypadku Identyfikator zdarzenia: 35 (Zobacz na zdjęciu) lub możesz wyszukać ten komunikat o błędzie w Internecie za pomocą swojej ulubionej wyszukiwarki.

Uwaga: Jedną ważną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest wybranie najlepszej witryny podczas wyszukiwania odpowiedzi, ponieważ będzie niewiele witryn, które będą wymagały pobrania „narzędzia do czyszczenia rejestru” w celu naprawienia błędu, za który trzeba zapłacić. Zaufaj mi, większość z nich to oszustwa, nie daj się nabrać. W każdym razie narzędzie do czyszczenia rejestru nie naprawia takich błędów.

Zamiast tego poszukaj odpowiedzi na wysokiej jakości stronach internetowych lub forach, takich jak Pomoc Microsoft, Microsoft Answers itp. Niektóre artykuły można także znaleźć w centrum Microsoft KB. Więc w moim scenariuszu szukałem w Centrum komunikatów o zdarzeniach i błędach TechNet, które zabrało mnie do Microsoft KB976229, który mówi, że „identyfikator zdarzenia SideBySide 35 jest rejestrowany w dzienniku aplikacji podczas uruchamiania Windows Live Movie Maker w 64-bitowym systemie operacyjnym Windows” .

Specyficzne dla środowiska a specyficzne dla programu:

Program może ulec awarii z różnych przyczyn. Musimy dowiedzieć się, czy jest to specyficzne dla twojego środowiska, tj. OS lub Profil Windows. A może sam program. Najlepszym sposobem na przetestowanie go jest najpierw włączenie wbudowanego administratora w systemie Windows 7.

Ponieważ wbudowani administratorzy mają pełne uprawnienia i żadnych ograniczeń. Również testowanie w innym profilu użytkownika nie jest pomocne, ponieważ niektóre programy miałyby preferencje (ustawienia użytkownika) zapisane w folderze danych aplikacji — więc jeśli te preferencje są uszkodzone, programy mogą działać dziwnie.

Przetestuj swoją aplikację w nowym profilu Windows, tj. Wbudowanym administratorze i sprawdź, czy działa poprawnie. Jeśli to działa, możesz albo utworzyć nowy profil systemu Windows i przenieść ustawienia lub usunąć folder ustawień użytkownika, który będzie znajdować się w folderze danych aplikacji.

Aby uzyskać dostęp do folderu danych aplikacji, przejdź do menu Start i w polu wyszukiwania wpisz %dane aplikacji% i poszukaj tam folderu, w większości będzie to nazwa aplikacji. Czasami folder preferencji może również znajdować się w folderze Program Data. Aby uzyskać dostęp do tego wpisz %dane programu%. Dobrym pomysłem jest po prostu zmiana nazwy folderu zamiast usuwania go, ponieważ jeśli nie o to chodzi, zawsze możesz cofnąć.

Jeśli tam również zawiedzie, to nie znamy ustawienia użytkownika, które powoduje problem. Następnym krokiem będzie ponowna instalacja aplikacji. Jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać podczas ponownej instalacji, zawsze zrestartuj system po odinstalowaniu. Następnie spróbuj pobrać zaktualizowaną wersję ze strony internetowej oprogramowania, zainstaluj ją i przetestuj.

Aplikacja strony trzeciej:

Czasami inna aplikacja może zakłócać działanie aplikacji. Aby więc to wykluczyć, zawsze możesz ponownie uruchomić system w trybie selektywnego uruchamiania lub czystego rozruchu. To wykluczałoby taką możliwość.

Upewnij się również, że wyłączyłeś oprogramowanie zabezpieczające. Ponieważ często słyszy się, że oprogramowanie Internet Security może blokować samą tę konkretną aplikację lub jedną z zależności.

Witryna pomocy technicznej:

Zawsze sprawdź stronę pomocy technicznej tego programu. Ponieważ możesz nigdy nie wiedzieć o występującym problemie, a twórcy aplikacji mogli już opublikować sposób jego rozwiązania. Większość oprogramowania komercyjnego będzie miała bazę wiedzy. W większości przypadków, gdy odwiedzasz ich oficjalną stronę internetową w sekcji wsparcia, możesz znaleźć FAQ lub artykuły z bazy wiedzy.

Wyszukaj klawiaturę zamiast po prostu szukać całego błędu. Na przykład błąd polega na określeniu jakichkolwiek bibliotek DLL lub wyszukiwania określonego kodu błędu dla tych w artykule pomocy technicznej.

Czy to sam system Windows?

Jest również bardzo prawdopodobne, że winowajcą jest sam system Windows. Ponieważ oprogramowanie całkowicie zależy od systemu operacyjnego do uruchomienia, jeśli wystąpi awaria pliku systemowego lub zależności, aplikacja ulegnie awarii.

Na przykład, jeśli wersja Microsoft Visual C ++ Redistributable 2008 jest uszkodzona, mogą pojawić się błędy SidebySide w Podglądzie zdarzeń. Lub jeśli twoje .NET Frameworks są uszkodzone, możesz zobaczyć błędy czasu wykonywania .NET w Podglądzie zdarzeń, a aplikacja się zawiesi. Najlepiej więc uruchomić System File Checker lub SFC / SCANNOW. Dzięki niemu sprawdzisz integralność systemu Windows 7. Możesz również rozważyć naprawę systemu operacyjnego Windows.

Zaawansowani użytkownicy mogą również skorzystać ze świetnej aplikacji o nazwie Process Explorer, aby znaleźć większość zaawansowanych kroków rozwiązywania problemów. Możesz sprawdzić ten samouczek na moim forum TWC, jeśli go nie znasz.

Jest kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć. Jeśli napotkasz trudności w śledzeniu, odwiedź nasze fora pomocy technicznej TWC. Z przyjemnością Ci pomożemy.

Link do głównej publikacji