Poprawka: błąd TIMER_OR_DPC_INVALID w systemie Windows 10

Błędy niebieskiego ekranu śmierci, takie jak ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY, mogą powodować wiele problemów w systemie Windows 10, ponieważ często będą one ponownie uruchamiać komputer w celu zapobiegania uszkodzeniom. Błędy te mogą powodować niestabilność systemu i utratę danych, dlatego dzisiaj pokażemy, jak naprawić ten błąd.

Jak naprawić ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY BSoD

Spis treści:

 1. Zaktualizuj sterowniki i system Windows 10
 2. Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów ze sprzętem
 3. Uruchom skanowanie SFC
 4. Uruchom DISM
 5. Usuń problematyczne aplikacje
 6. Zresetuj BIOS do domyślnych
 7. Użyj Przywracania systemu lub resetowania systemu Windows 10
 8. Sprawdź swój sprzęt

Poprawka — błąd ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY Windows 10

Rozwiązanie 1 — Zaktualizuj sterowniki i system Windows 10

Błędy niebieskiego ekranu śmierci są często spowodowane nieaktualnymi lub niekompatybilnymi sterownikami, dlatego ważne jest, aby aktualizować je tak często, jak to możliwe. System Windows 10 w dużym stopniu opiera się na sterownikach w celu rozpoznawania i używania określonego sprzętu, a jeśli sterowniki są uszkodzone lub po prostu niezgodne z systemem Windows 10, spowoduje to pojawienie się ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY lub innego błędu BSoD. Aby naprawić ten błąd, zdecydowanie zalecamy aktualizację sterowników. Aktualizacja sterowników w systemie Windows 10 jest dość prosta i możesz to zrobić bezpośrednio w Menedżerze urządzeń, wykonując następujące kroki:

 1. naciśnij Klawisz Windows + X aby otworzyć Menu zaawansowanego użytkownika i wybrać Menadżer urządzeń.
  menadżer urządzeń
 2. Po otwarciu Menedżera urządzeń zlokalizuj urządzenie, które chcesz zaktualizować, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz Zaktualizuj oprogramowanie sterownika z menu.
  aktualizacja sterownika oprogramowania
 3. Wybierz Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika i poczekaj, aż system Windows 10 zainstaluje odpowiedni sterownik dla twojego urządzenia.
  przeglądaj moje oprogramowanie dla sterownika
 4. Powtórz kroki dla wszystkich urządzeń, które chcesz zaktualizować.

Użycie Menedżera urządzeń do aktualizacji sterowników jest dość proste, ale niektórzy użytkownicy twierdzą, że Menedżer urządzeń nie zawsze pobiera najnowszych sterowników dla twojego urządzenia. Aby pobrać najnowsze sterowniki, zawsze lepiej jest odwiedzić witrynę internetową producenta sprzętu i ręcznie pobrać niezbędne sterowniki. Pamiętaj, że aby rozwiązać ten problem, musisz zaktualizować jak najwięcej sterowników.

Aktualizuj sterowniki automatycznie

Samodzielne wyszukiwanie sterowników może być czasochłonne. Dlatego zalecamy skorzystanie z narzędzia, które zrobi to za Ciebie automatycznie. Korzystanie z automatycznego narzędzia do aktualizacji sterowników z pewnością uratuje cię od kłopotów z ręcznym wyszukiwaniem sterowników i zawsze będzie na bieżąco aktualizować system o najnowsze sterowniki.

Tweakbit Driver Updater (zatwierdzony przez Microsoft i Norton Antivirus) pomoże Ci automatycznie zaktualizować sterowniki i zapobiegnie uszkodzeniom komputera spowodowanym instalacją niewłaściwych wersji sterowników. Po kilku testach nasz zespół stwierdził, że jest to najlepiej zautomatyzowane rozwiązanie.

Oto krótki przewodnik, jak go używać:

 1. Ściągnij i zainstaluj TweakBit Driver Updaterokno startowe aktualizacji sterownikaokno startowe aktualizacji sterownika
 2. Po zainstalowaniu program automatycznie rozpocznie skanowanie komputera w poszukiwaniu nieaktualnych sterowników. Driver Updater sprawdzi zainstalowane wersje sterowników w bazie danych najnowszych wersji w chmurze i zaleci odpowiednie aktualizacje. Wszystko, co musisz zrobić, to czekać na zakończenie skanowania.
  proces skanowania aktualizatora sterownika Tweakbitproces skanowania aktualizatora sterownika Tweakbit
 3. Po zakończeniu skanowania otrzymasz raport o wszystkich problemowych sterownikach znalezionych na twoim komputerze. Przejrzyj listę i sprawdź, czy chcesz zaktualizować każdy sterownik osobno, czy wszystkie naraz. Aby zaktualizować jeden sterownik na raz, kliknij link „Aktualizuj sterownik” obok nazwy sterownika. Lub po prostu kliknij przycisk „Aktualizuj wszystko” u dołu, aby automatycznie zainstalować wszystkie zalecane aktualizacje.
  Aktualizacja automatyczna ukończonaAktualizacja automatyczna ukończona
  Uwaga: Niektóre sterowniki muszą być instalowane w kilku krokach, więc będziesz musiał nacisnąć przycisk „Aktualizuj” kilka razy, aż wszystkie jego składniki zostaną zainstalowane.

Rozwiązanie 2 — Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów ze sprzętem 

Jeśli aktualizacja sterowników nie zakończyła się sukcesem, wypróbujmy narzędzie do rozwiązywania problemów w systemie Windows 10. Jest to uniwersalne narzędzie, które zasadniczo zajmuje się wszelkiego rodzaju problemami w systemie Windows 10. Może być również pomocne w przypadku problemów BSOD.

Oto jak uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów w systemie Windows 10:

 1. Otworzyć Aplikacja ustawień i idź do Aktualizacja Bezpieczeństwo Sekcja.
 2. Wybierz Rozwiązywanie problemów z menu po lewej stronie.
 3. Wybierz BSOD w prawym okienku i kliknij Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby ukończyć narzędzie do rozwiązywania problemów.

Rozwiązanie 3 — Uruchom skanowanie SFC

Kolejnym narzędziem do rozwiązywania problemów, które uruchomimy, jest skanowanie SFC. Jest to narzędzie do rozwiązywania problemów z wierszem poleceń, które skanuje system w poszukiwaniu potencjalnych problemów i rozwiązuje je (jeśli rozwiązanie jest oczywiście możliwe).

Oto jak uruchomić skanowanie SFC w systemie Windows 10:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Menu Start i otwórz Wiersz polecenia (Administrator).
 2. Wpisz następujący wiersz i naciśnij Enter: sfc / scannow
 3. Poczekaj na zakończenie procesu (może to chwilę potrwać).
 4. Jeśli rozwiązanie zostanie znalezione, zostanie ono automatycznie zastosowane.
 5. Teraz zamknij wiersz polecenia i uruchom ponownie komputer.

Rozwiązanie 4 — Uruchom DISM

DISM to trzecie narzędzie do rozwiązywania problemów, które wypróbujemy na wypadek, gdyby dwa poprzednie nie rozwiązały problemu. DISM oznacza Deployment Image Servicing and Management, i jak sama nazwa wskazuje, ponownie ładuje obraz systemu. Być może ten proces rozwiąże problem BSOD.

Przeprowadzimy Cię zarówno przez procedurę standardową, jak i procedurę, która wykorzystuje poniższe nośniki instalacyjne:

 • Standardowy sposób
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i otwórz wiersz polecenia (administrator).
 2. Wklej następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter:
   • DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth
 3. Poczekaj na zakończenie skanowania.
 4. Uruchom ponownie komputer i spróbuj zaktualizować ponownie.
 • Z nośnikiem instalacyjnym Windows
 1. Włóż nośnik instalacyjny systemu Windows.
 2. Kliknij menu Start prawym przyciskiem myszy iz menu wybierz polecenie Wiersz polecenia (administrator).
 3. W wierszu polecenia wpisz następujące polecenia i naciśnij klawisz Enter po każdym:
  • dism / online / cleanup-image / scanhealth
  • dism / online / cleanup-image / restorehealth
 4. Teraz wpisz następujące polecenie i naciśnij klawisz Enter:
  • DISM / Online / Cleanup-Image / RestoreHealth /source:WIM:X:SourcesInstall.wim:1 / LimitAccess
 5. Pamiętaj, aby zmienić wartość X literą zamontowanego dysku z instalacją systemu Windows 10.
 6. Po zakończeniu procedury uruchom ponownie komputer.
 • Rozwiązanie 5 — Usuń problematyczne aplikacje

  Błędy, takie jak ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY, mogą być spowodowane przez niektóre aplikacje, dlatego konieczne jest ich znalezienie i usunięcie. Użytkownicy zgłosili, że częstym powodem tego błędu jest oprogramowanie wł. / Wył. Gigabyte, więc jeśli masz zainstalowane to oprogramowanie, upewnij się, że je usunąłeś.

  Inną częstą przyczyną błędów BSoD może być oprogramowanie antywirusowe. Użytkownicy zgłosili, że narzędzia takie jak NoVirusThanks mogą powodować tego rodzaju błędy, i zgodnie z nimi problem został rozwiązany po usunięciu tego narzędzia. Musimy wspomnieć, że prawie każdy program antywirusowy może powodować ten błąd, a jeśli chcesz rozwiązać ten problem, musisz usunąć wszystkie programy antywirusowe innych firm z komputera. Aby całkowicie usunąć program antywirusowy, zdecydowanie zalecamy skorzystanie z dedykowanego narzędzia do usuwania. Wiele firm antywirusowych ma dedykowane narzędzia do usuwania oprogramowania, więc pobierz je dla swojego programu antywirusowego. Jeśli odinstalowanie programu antywirusowego rozwiązuje problem, możesz pobrać najnowszą wersję tego samego programu antywirusowego, z którego korzystałeś wcześniej, lub możesz przełączyć się na inne oprogramowanie antywirusowe.

  Rozwiązanie 6 — Zresetuj BIOS do domyślnych

  Niewielu użytkowników zgłosiło, że udało się naprawić ten błąd, resetując BIOS do domyślnych, i można to łatwo zrobić. Aby zobaczyć, jak uzyskać dostęp i zresetować system BIOS, sprawdź szczegółowe instrukcje w instrukcji obsługi płyty głównej. Przed zresetowaniem systemu BIOS zalecamy sprawdzenie kontrolera SATA i sprawdzenie, z jakiego trybu aktualnie korzystasz. Tryb kontrolera zostanie ustawiony na IDE, AHCI lub RAID, więc po zresetowaniu systemu BIOS ustaw tryb kontrolera SATA na tę samą wartość.

  • Rozwiązanie 7 — Użyj przywracania systemu lub resetu systemu Windows 10

   Jeśli błąd ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY jest spowodowany problemem oprogramowania, powinieneś być w stanie go naprawić, wykonując Przywracanie systemu. Aby wykonać Przywracanie systemu, wykonaj następujące czynności:

   1. Utrzymać Przesunięcie klawisz na klawiaturze i kliknij Uruchom ponownie przycisk. Alternatywnie możesz ponownie uruchomić komputer kilka razy podczas sekwencji rozruchowej, aby rozpocząć automatyczną naprawę.
    uruchom ponownie
   2. Wybierz Rozwiązywanie problemów> Opcje zaawansowane> Przywracanie systemu.
   3. Wybierz swoją nazwę użytkownika i wprowadź hasło, jeśli je masz.
   4. Wybierz Wybierz inny punkt przywracania i kliknij Kolejny.
   5. Wybierz punkt przywracania, do którego chcesz wrócić i kliknij Kolejny. Poczekaj na zakończenie procesu.

   Jeśli Przywracanie systemu nie rozwiązało problemu, musisz wykonać reset systemu Windows 10. Aby dokończyć resetowanie systemu Windows 10, może być potrzebny nośnik instalacyjny systemu Windows 10 i można go łatwo utworzyć za pomocą narzędzia Media Creation Tool i pustego dysku flash USB. Musimy ostrzec, że proces resetowania jest podobny do czystej instalacji, więc przed rozpoczęciem tej procedury upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową ważnych plików z partycji C. Aby wykonać reset systemu Windows 10, wykonaj następujące kroki:

   1. Rozpocznij proces automatycznej naprawy i wybierz Rozwiązywanie problemów> Zresetuj ten komputer> Usuń wszystko. Przygotuj się na włożenie nośnika instalacyjnego systemu Windows 10, jeśli zostaniesz o to poproszony.
   2. Wybierz Tylko dysk, na którym jest zainstalowany system Windows> Po prostu usuń moje pliki i kliknij Resetowanie przycisk.
   3. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zakończyć proces resetowania.

   Jeśli błąd BSoD pojawia się nawet po zresetowaniu systemu Windows 10, najprawdopodobniej przyczyną błędu jest wadliwy sprzęt.

   Rozwiązanie 8 — Sprawdź sprzęt

   Błąd ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY może być spowodowany przez Twój sprzęt, dlatego zachęcamy do sprawdzenia, czy pamięć RAM działa poprawnie. Najłatwiejszym sposobem na to jest przetestowanie modułów pamięci RAM jeden po drugim, ale można również użyć narzędzi takich jak MemTest86 +, aby wykonać szczegółowe skanowanie pamięci RAM. Jeśli twoja pamięć RAM nie stanowi problemu, powinieneś sprawdzić wszystkie inne główne komponenty sprzętowe.

   Błędy niebieskiego ekranu śmierci, takie jak ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY, mogą być czasami trudne do naprawienia, ale mamy nadzieję, że udało Ci się naprawić ten błąd za pomocą jednego z naszych rozwiązań.

Link do głównej publikacji