Microsoft Register Server (regsvr32.exe) Proces Powoduje duże obciążenie procesora

W tym artykule kontynuujemy naszą serię postów na temat różnych procesów Windows i tym razem przyjrzymy się bliżej procesowi regsvr32.exe lub Microsoft Register Server.

Co zrobić, gdy serwer Microsoft Register Server (regsvr32.exe) ładuje procesor wysoko?

Co to jest Regsvr32.exe?

Pierwszą ważną rzeczą, o której należy wspomnieć, jest to regsvr32.exe (lub Microsoft Register Server) jest składnikiem systemowym systemu operacyjnego. Służy do rejestrowania komponentów aplikacji (bibliotek DLL i obiektów ActiveX) lub usuwania ich w razie potrzeby. Domyślnie regsvr32.exe jest wyłączony. Służy do inicjalizacji tylko wtedy, gdy jest potrzebny.

Jak rozwiązać problemy z Regsvr32.exe?

Od czasu do czasu każdy użytkownik ma do czynienia z sytuacją, w której niektóre procesy systemu Windows zaczynają nadmiernie wykorzystywać zasoby komputera i powodują, że czujesz się niekomfortowo. Regsvr32.exe jest jednym z takich procesów i może drastycznie spowolnić komputer, zwiększyć temperaturę chłodzenia lub jego prędkość. Problemy z Microsoft Register Server zdarzały się już od czasu do czasu od Windows 7, ale w 2018 roku Microsoft zaczął wymuszać instalowanie aktualizacji przestarzałych systemów bezpieczeństwa i takie błędy zaczęły pojawiać się częściej.

Należy wspomnieć, że nie można po prostu usunąć Microsoft Register Server — jest to część systemu Windows, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania systemu operacyjnego. Ale przynajmniej możesz znaleźć przyczynę problemów związanych z plikiem regsvr32.exe i rozwiązać problem.

Na początek spróbuj ponownie uruchomić komputer. Jeśli to nie pomogło — najprawdopodobniej pewna aplikacja próbuje uzyskać dostęp do Microsoft Register Server w celu uzyskania dostępu do biblioteki dll lub innego składnika. Zawieszenie, awaria systemu lub zwykły błąd mogą powodować problemy z regsvr32.exe, co może prowadzić do dużego obciążenia procesora.

Dlatego nie musisz zabijać procesu regsvr32.exe — sam nie jest przyczyną problemów. Najprawdopodobniej problemy mogą być spowodowane przez aplikację, która jest właśnie w pętli, gdy bezskutecznie próbuje uzyskać dostęp, więc musisz ją znaleźć i naprawić.

W Menedżerze zadań brakuje informacji o procesie, więc będziesz musiał użyć innego narzędzia Microsoft — Process Explorer:

 1. Pobierz Process Explorer i uruchom go;
  Regsvr32 exe eksplorator procesów
 2. W oknie aplikacji zobaczysz listę wszystkich uruchomionych zadań. Znajdź proces, który ładuje procesor wysoko i rozwiń go — dość często można tam znaleźć proces regsvr32.exe;
  regsvr32 exe wysokie obciążenie procesora
 3. W przypadku znalezienia pliku regsvr32.exe na liście musisz zidentyfikować konkretną bibliotekę, która powoduje problemy i wysokie obciążenie procesora;
 4. Najedź myszką na regsvr32.exe za pomocą myszy, a pojawi się mały komunikat z „Wiersz polecenia:”. Tutaj możesz znaleźć nazwę procesu i bibliotekę DLL, które są odpowiedzialne za duże obciążenie systemu.

Kiedy już znajdziesz źródło problemów, musisz je naprawić. W tym artykule dzielimy się kilkoma metodami rozwiązywania problemów z procesem regsvr32.exe. Musisz je sprawdzić po kolei:

 • Jeśli możesz łatwo zidentyfikować program, który powoduje problemy na liście procesów, spróbuj go zatrzymać, klikając Zakończ zadanie. Poczekaj kilka sekund i sprawdź ponownie, czy obciążenie procesora jest wysokie. Jeśli nadal zauważasz duże obciążenie — spróbuj usunąć tę aplikację (nie zapomnij wcześniej zrobić kopii zapasowej), a następnie spróbuj zainstalować ją od nowa;
 • Jeśli nie możesz zidentyfikować aplikacji, której dotyczy problem, spróbuj wyszukać ją w Google, używając jako zapytania nazwy biblioteki DLL widocznej w Eksploratorze procesów. Nieznany plik można powiązać ze sterownikiem jednego z urządzeń (na przykład z kartą graficzną). W takim przypadku musisz ręcznie zaktualizować, ponownie zainstalować lub przywrócić sterownik, a następnie sprawdzić, czy wysokie obciążenie procesora nadal występuje;
 • W przypadku, gdy zobaczysz plik wykonywalny w Process Explorer (szczególnie jest to ważne, gdy używasz nieoficjalnych kreatorów instalacji lub aplikacji z nieznanego źródła). W takim przypadku spróbuj na jakiś czas dezaktywować swój program antywirusowy — często antywirusy ostrzegają i blokują zhakowane aplikacje lub programy bez podpisu cyfrowego przed rejestracją w systemie;
 • Czasami regsvr32.exe może być oznaką infekcji wirusowej, w takim przypadku musisz sprawdzić jego lokalizację i podpis cyfrowy. Jeśli nie znajduje się w folderze C: \ Windows \ System32 i nie widzisz podpisu Microsoftu na karcie Szczegóły — najprawdopodobniej twój komputer jest zainfekowany i musisz użyć programu antywirusowego, aby rozwiązać problem;
  Regsvr32 exe podpis
 • Jeszcze wygodniejszym sposobem jest uruchomienie systemu Windows w trybie awaryjnym. Czasami pomaga, więc musisz spróbować. Uruchom w trybie awaryjnym i sprawdź, czy problem nadal występuje. Teraz uruchom ponownie komputer jak zwykle, poczekaj chwilę i sprawdź, czy masz do czynienia z dużym obciążeniem procesora.

Czasami użytkownicy stają w obliczu błędu Microsoft Register Worker przestał działać, co jest związane z regsvr32.exe. Dzieje się tak z powodu konfliktu z niektórymi składnikami systemu. Jeśli napotykasz ten błąd, wykonaj następujące kroki:

 1. naciśnij Win + R. i wpisz msconfig. Zobaczysz nowo pojawił się Konfiguracja systemu okno;
 2. Przejdź na kartę Usługi i sprawdź Ukryj wszystkie usługi Microsoft. Następnie liczba usług na liście znacznie się zmniejszy;
  lista procesów regsvr32.exe
 3. Zaznacz i wyłącz pierwszą usługę na liście. Teraz uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy problem nadal występuje. W przypadku ponownego wystąpienia błędu — włącz usługę, która została ponownie wyłączona (nie zapomnij zaznaczyć Ukryj wszystkie usługi Microsoft!) I wyłącz następną. W ten sposób możesz sprawdzać wszystkie usługi jeden po drugim, aż znajdziesz usługę, która powoduje problemy.
Link do głównej publikacji