Jak zaktualizować pamięć RAM w laptopie?

Jeśli komputer ma problem z utrzymywaniem otwartych kart i odświeża strony internetowe za każdym razem, gdy wracasz do innej karty, nadszedł czas, aby rozważyć rozszerzenie pamięci laptopa. To samo dotyczy zwykłego komputera stacjonarnego. Brak wystarczającej ilości pamięci RAM konwertuje się na niską wydajność komputera, ponowne uruchamianie aplikacji i inne niedogodności.

Zanim zdecydujesz się na aktualizację pamięci RAM w laptopie, upewnij się, że tak naprawdę jest taka potrzeba. Po prostu używaj komputera jak zwykle. Otwórz Menedżera zadań i kliknij Występ patka. Spójrz na Pamięć wykres. Czy zawsze przekracza 90%? Jeśli tak, to czas na zakup nowej pamięci RAM laptopa.

Pobierz więcej pamięci RAM

Nie daj się zwieść. RAM nie jest czymś, co można pobrać z Internetu. Jeśli znajomi powiedzą ci, aby po prostu pobrać więcej pamięci RAM, aby poprawić wydajność komputera, po prostu kpią z ciebie. RAM to sprzęt, a nie oprogramowanie. Jedynym sposobem na zwiększenie ilości pamięci RAM jest zakup dodatkowych kart pamięci lub zastąpienie istniejących kartami o większej pojemności.

Zewnętrzna pamięć RAM dla laptopa

Ponownie nie ma czegoś takiego jak pamięć zewnętrzna do laptopa lub komputera stacjonarnego. RAM jest wewnętrzną częścią sprzętu komputerowego. Chociaż istnieją różne zewnętrzne układy GPU, zewnętrzna pamięć RAM dla laptopa nie istnieje (może jeszcze). Pamięć RAM wykorzystuje bardzo szybki interfejs i wymaga bezpośredniego połączenia z płytą główną, aby utrzymać wysokie prędkości przy minimalnych opóźnieniach.

Aktualizacja pamięci laptopa

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, czy pamięć RAM laptopa można aktualizować, czy nie. Obecnie wielu producentów lutuje pamięć RAM bezpośrednio na płycie głównej, co sprawia, że ​​aktualizacja pamięci RAM w laptopie jest całkowicie niemożliwa. Na przykład pamięć RAM we współczesnym MacBooku w ogóle nie nadaje się do serwisowania. Czy potrzebujesz zaktualizować pamięć RAM w MacBooku? Szkoda Następnym razem muszę kupić lepszą konfigurację.

Przed włamaniem otwórz obudowę laptopa, przeczytaj instrukcję obsługi. Poszukaj sekcji RAM. Jeśli pamięć RAM twojego laptopa jest sprawna i wymienna, znajdziesz informacje na jej temat oraz instrukcje, jak prawidłowo uzyskać do niej dostęp. Nie masz instrukcji obsługi? Google model swojego laptopa i znajdź oficjalną stronę internetową. Będą tam wszystkie wymagane informacje.

Teraz chwyć laptopa, odwróć go i poszukaj małej okładki z ikoną karty pamięci. Tam właśnie mieszka pamięć RAM laptopa. Zazwyczaj ta sekcja jest łatwo dostępna i ma tylko jedną lub dwie śruby. Jeśli nie ma takiej osłony, musisz całkowicie zdjąć dolną obudowę, aby uzyskać dostęp i wymienić pamięć RAM laptopa.

Ważny: jeśli gwarancja Twojego laptopa jeszcze nie wygasła, zdjęcie dolnej obudowy może spowodować utratę gwarancji. W takim przypadku lepiej skontaktować się z producentem lub certyfikowanym centrum serwisowym. Uaktualnią pamięć RAM laptopa i ta procedura nie spowoduje unieważnienia gwarancji.

Ok, przypuśćmy, że masz dostęp do przedziału pamięci RAM. Co dalej? Teraz musisz sprawdzić, ile pamięci RAM ma Twój laptop. Zwykle laptopy mają dwa miejsca na jedno zajęte i jedno wolne. Możesz tam umieścić dodatkowy kij. Jeśli laptop ma włożone dwa karty pamięci, musisz wymienić je oba.

Znajdź dwa małe klipsy przytrzymujące z boku karty pamięci. Pociągnij je na bok, a pamięć RAM wyskoczy. Spójrz na naklejkę zakrywającą układy pamięci i znajdź identyfikator pamięci. Na przykład Kingston KVR24S17S8 / 8. Google ten model, a skończy się coś takiego jak Kingston Technology ValueRAM 8 GB 2400 MHz DDR4 Non-ECC CL17 SODIMM 1Rx8. Nie ma potrzeby kupowania dokładnie tego samego modelu pamięci RAM (jeśli zamierzasz kupić dodatkowy patyk, nie zastępuj dwóch istniejących). Zwykle różne modele pamięci RAM działają dobrze, ale ze względu na najlepszą wydajność i kompatybilność zalecamy uzyskanie takiej samej pamięci, jaką zainstalowano w laptopie.

Jeśli chcesz całkowicie wymienić pamięć RAM laptopa, nie kupuj jednego kija. Lepiej jest używać 2 z 4 GB zamiast 1 z 8 GB. Dwa drążki działają w trybie dwukanałowym i zapewniają znacznie lepszą wydajność niż jeden moduł. Jasne, jeden kij też będzie działał. Kup także, jeśli chcesz później zainstalować dodatkowy kij i podwoić ilość pamięci RAM w swoim laptopie.

Rzeczy do rozważenia przy aktualizacji pamięci RAM w laptopie:

  1. Standard pamięci. Jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie pamięci RAM na Amazon lub w innym sklepie. Istnieją DDR4, DDR3, DDR2 i DDR. DDR2 i DDR prawie wyginęły i bardzo trudno jest kupić taką pamięć. Ważny: standardy pamięci nie są kompatybilne wstecz. Nie możesz zainstalować pamięci DDR4 w swoim laptopie DDR3 i odwrotnie.
  2. Format pamięci. Komputery stacjonarne używają dużych pamięci DIMM (nieco ponad 130 mm długości), a laptopy używają mniejszego formatu SO-DIMM, który jest znacznie bardziej kompaktowy. I tak, nie możesz zainstalować DIMM w gnieździe SODIMM i odwrotnie. Pamięć SO-DIMM jest również nazywana SDRAM (DDR3 SDRAM na zdjęciu poniżej).
    Uaktualnij RAM RAM zewnętrzny
  3. Rozmiar pamięci. Pamięć jest wysoce zależna od mikroukładu. Innymi słowy, nie możesz zainstalować więcej pamięci RAM niż obsługuje Twój chipset. Dlatego bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę instrukcję obsługi i / lub oficjalne specyfikacje na stronie producenta. Jeśli zainstalujesz więcej pamięci RAM niż obsługa laptopów, skończy się to, że niedziałający laptop utknie na czarnym ekranie. Nie ma potrzeby aktualizowania pamięci RAM w laptopie, jeśli ma już 8 GB pamięci, a chipset nie obsługuje wyższych pojemności.
  4. Zegary pamięci. Im wyższa prędkość, tym lepsza wydajność (chociaż różnica może być bardzo nieznaczna). Nie można pomylić się z szybszą pamięcią RAM, ale znów efektywna prędkość zależy od chipsetu i jego możliwości. Ponadto niektóre laptopy są zdolne do podkręcania pamięci RAM, dzięki czemu można kupić pamięć o niższej prędkości i podkręcić ją później. Możesz zainstalować szybką pamięć, taką jak Corsair Vengeance DDR4 SODIMM 2666 16 GB lub nieco tańszy Timetec Hynix IC 16GB 2444. Oba będą działać dobrze, a BIOS sam ustawi właściwe zegary bez potrzeby poprawiania.

Wszystko gotowe. Życzymy udanego laptopa!

Link do głównej publikacji