Jak zaktualizować oprogramowanie układowe routera

Oprogramowanie układowe to oprogramowanie wbudowane w router. Jego oprogramowanie układowe pomaga routerowi dowiedzieć się, jak wykonywać różne zadania. Aby go zaktualizować, musisz flashować zaktualizowane oprogramowanie w routerze. Powiemy ci dlaczego i jak zaktualizuj oprogramowanie routera i gdzie uzyskać aktualizację.

zaktualizuj oprogramowanie routera

Należy aktualizować oprogramowanie routera, ilekroć dostępna jest nowa aktualizacja. Jest tak, ponieważ najnowsza aktualizacja będzie miała lepsze funkcje i może mieć problemy z bezpieczeństwem w poprzedniej wersji oprogramowania układowego. Zaktualizowany router pomaga również w naprawie starszych błędów oprogramowania routera.

Jeśli jakiś problem z routerem nie zostanie rozwiązany nawet po resecie, najlepszą rzeczą jest aktualizacja oprogramowania routera.

Zwykle, jeśli pobierasz aktualizację routera z Internetu, wyświetla ona listę ulepszeń związanych z oprogramowaniem układowym. Możesz sprawdzić wymienione ulepszenia, a następnie zdecydować, czy zaktualizować oprogramowanie układowe routera.

Najlepiej jest sprawdzać aktualizacje w regularnych odstępach czasu. Jeśli istnieje późniejsza wersja, użyj jej do lepszego działania routera. Zobaczmy, jak zaktualizować oprogramowanie routera w następnej sekcji tego artykułu.

Jak zaktualizować oprogramowanie układowe routera

Niektóre routery, takie jak Google i Binatone, aktualizują się same, gdy aktualizacja jest dostępna. W przypadku innych routerów będziesz musiał uzyskać dostęp do strony internetowej routera, aby sflashować oprogramowanie układowe.

Aby uzyskać dostęp do routera, potrzebujesz aktywnego połączenia z Internetem i komputera. Ponieważ będziesz aktualizować pamięć ROM routera, aby zaktualizować oprogramowanie układowe routera, zalecamy użycie połączenia Ethernet, aby procedura była łatwiejsza, szybsza i bezpieczniejsza.

Jeśli kabel Ethernet nie jest możliwy, możesz użyć Wi-Fi. Upewnij się tylko, że komputer i router są w tej samej sieci Wi-Fi. Możliwe jest uruchomienie flashowania przez Wi-Fi, ale czas ten będzie dłuższy w porównaniu do połączeń Ethernet. Jest tak, aby połączenie internetowe nie przerywało się podczas aktualizacji oprogramowania routera.

Jak uzyskać dostęp do interfejsu internetowego routerów

Użyjemy interfejsu internetowego do aktualizacji routera. Wykonaj następujące kroki

 • Otwórz przeglądarkę internetową
 • Rodzaj 192.168.1.1 w pasku adresu; otworzy się strona logowania do routera; w przypadku, gdy 192.168.1.1 nie prowadzi do strony logowania do routera, sprawdź w instrukcji obsługi routera linki takie jak „routerlogin.net” itp. W niektórych przypadkach informacje są dostarczane za pomocą naklejki z tyłu lub u dołu routera
 • Istnieją domyślne wartości logowania dla wszystkich routerów. Musisz znaleźć nazwę użytkownika i hasło, aby zalogować się do routera; użyj następujących kombinacji i sprawdź, która z nich działa dla Ciebie:
  • Nazwa Użytkownika Admin; Hasło hasło (znaki powinny być zawsze małe)
  • Nazwa Użytkownika Admin; Hasło Admin
  • Nazwa Użytkownika hasło; Hasło hasło
  • Nazwa Użytkownika Admin; hasło 1234
  • Nazwa Użytkownika Admin; hasło 0000

Jeśli żadne z powyższych nie pomoże w zalogowaniu, zresetuj router i spróbuj ponownie. Na routerze pojawi się przycisk resetowania. Może również znajdować się w małym otworze w pobliżu przełącznika zasilania routera.

Włóż szpilkę, aby uzyskać dostęp do przycisku resetowania (w przypadku dziury). Naciśnij przycisk resetowania przez pięć do 10 sekund, aby domyślna konfiguracja routera. Wypróbuj powyższe wartości dla nazwy użytkownika i hasła po zresetowaniu routera.

Uwaga: Zresetowanie routera spowoduje przywrócenie wszystkich wartości do wartości domyślnych. Kontynuuj tylko, jeśli wiesz, jak skonfigurować router.

Skąd pobrać plik aktualizacji oprogramowania układowego

Numer modelu routera zostanie wydrukowany na routerze. Może być wydrukowany bezpośrednio na korpusie routera lub na nalepkach z tyłu i na dole. Zanotuj to.

Zakładając, że Twoja przeglądarka internetowa jest otwarta, przejdź do strony producenta routera. Na przykład, jeśli jest to NetGear, wpisz https://www.netgear.com. Stamtąd przejdź do części Wsparcie witryny, klikając odpowiednią kartę menu. W większości przypadków jest to po prostu nazwa „WSPARCIE”.

Na stronie pomocy technicznej routera musi znajdować się pasek wyszukiwania. Wpisz numer modelu routera i naciśnij klawisz Enter, aby otrzymać informacje dotyczące routera. Ta sama strona powinna mieć sekcję pobierania. Sprawdź najnowszą wersję routera i pobierz ją w bezpieczne miejsce na komputerze.

 • Użytkownicy routerów ASUS idą tutaj.
 • Użytkownicy routera Linksys tutaj.
 • Użytkownicy routerów ARRIS przechodzą tutaj.
 • Użytkownicy routerów NetGear przechodzą tutaj.
 • Użytkownicy routerów TP-Link przechodzą tutaj.
 • Użytkownicy routerów D-Link przechodzą tutaj.

Miga, aby zaktualizować oprogramowanie routera

Po pobraniu pliku aktualizacji oprogramowania układowego przejdź do karty przeglądarki zawierającej login routera.

Sprawdź opcję z napisem Upgrade, Admin lub Firmware. Może mieć inną nazwę w menu, ale po kliknięciu wyświetla stronę z prośbą o „PRZEGLĄDANIE DO PLIKU” z polem tekstowym i przyciskiem „AKTUALIZACJA”.

Kliknij „PRZEGLĄDAJ”. Gdy pojawi się okno dialogowe otwierania pliku, przejdź do miejsca, w którym zapisałeś zaktualizowany plik oprogramowania, wybierz go i kliknij „OPEN”, a następnie przycisk „UPGRADE”.

Aktualizacja oprogramowania routera zajmie trochę czasu, w zależności od rodzaju połączenia między routerem a komputerem.

Po zakończeniu aktualizacji router uruchomi się ponownie, aby zapewnić lepszą obsługę sieci.

Link do głównej publikacji