Jak włączyć starszy rozruch w systemie Windows 10

Tryb starszego rozruchu (BIOS) powoli, ale systematycznie opuszcza platformę Windows. Chociaż wielu użytkowników Linuksa i Windowsa 7 nadal korzysta z starszego rozruchu, z różnych powodów. Niemniej jednak, aby włączyć starsze uruchamianie w systemie Windows 10, będziesz mieć trudniejszy czas niż na niektórych wcześniejszych wersjach systemu Windows.

Na szczęście mamy twoje plecy. Poniżej znajduje się cała operacja, a nawet porównanie między nimi.

Kroki umożliwiające włączenie starszego rozruchu na dowolnym komputerze z systemem Windows 10

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego na kompatybilnym komputerze ktoś wybrałby opcję uruchamiania Legacy zamiast UEFI. Większość współczesnych konfiguracji obsługuje zarówno opcje starszego systemu BIOS, jak i UEFI. A ta ostatnia jest wersją domyślną. Jeśli jednak masz dysk instalacyjny systemu Windows 10 ze stylem partycjonowania MBR (Master Boot Record), nie będzie można go uruchomić i zainstalować w trybie rozruchowym UEFI. I to jest powszechny problem.

 • Ponadto, jeśli masz HDD podzielony na partycje i sformatowany jako dysk GPT, nie będzie można zainstalować systemu Windows 10 z dysku MBR. I wzajemnie. Ale to historia na jakiś czas, ponieważ postaramy się dziś skoncentrować na uruchomieniu starszego systemu BIOS na komputerze.

  Teraz, jeśli z jakiegoś powodu musisz uruchomić komputer w starszym trybie BIOS zamiast UEFI, ustawienia BIOS / UEFI są odpowiednie. Tam powinieneś bez problemu zmienić tryb rozruchu z jednego na drugi. Jednak w przypadku systemu Windows 10 i jego szybkiego rozruchu samo uzyskanie dostępu do ustawień BIOS / UEFI nie jest spacerkiem po parku.

  Jak uzyskać dostęp do ustawień BIOS / UEFI

  Oto procedura, którą należy wykonać w systemie Windows 10, aby uzyskać dostęp do ustawień BIOS / UEFI:

  1. Naciśnij klawisz Windows + I, aby otworzyć Ustawienia.
  2. Wybierać Aktualizacja Bezpieczeństwo.
  3. Wybierz Poprawa z lewego panelu.
  4. Pod Zaawansowane uruchomienie, Kliknij Zrestartuj teraz.Jak włączyć starszy rozruch w systemie Windows 10
  5. Wybierać Rozwiązywanie problemów.
  6. Wybierz Zaawansowane opcje.
  7. Wybierać Ustawienia oprogramowania układowego UEFI i kliknij Uruchom ponownie.

  Tam przejdź do sekcji Boot i zastąp UEFI opcją Legacy (lub Legacy BIOS). Z drugiej strony, jeśli opcja jest wyszarzona, musisz ustawić hasło administratora i ponownie uruchomić urządzenie.

  • Wprowadź hasło rozruchowe i ponownie uzyskaj dostęp do ustawień BIOS / UEFI. Tym razem powinieneś być w stanie przejść do trybu Legacy. Zalecamy usunięcie hasła administracyjnego, ponieważ wyskakuje ono przy każdym uruchomieniu komputera.

   Otóż ​​to. Jeśli masz jakieś alternatywne sposoby, które możesz nam zapewnić, możesz to zrobić. Sekcja komentarzy znajduje się poniżej.

   Zatwierdź

Link do głównej publikacji