Czy wiesz, że możesz tworzyć książki na podstawie artykułów z Wikipedii? Prawdopodobnie nie zrobiłeś tego, ponieważ funkcja jest obecnie dostępna w interfejsie beta, który może być aktywowany tylko przez zarejestrowanych użytkowników.
Każdy użytkownik Wikipedii, który utworzy konto i przełączy się ze standardowego interfejsu na interfejs beta, może tworzyć książki z artykułów Wikipedii, które są następnie oferowane jako dokumenty PDF i dokumenty tekstowe Open Document lub w skromnej cenie jako książki drukowane.
Poniższy przewodnik wyjaśnia, jak utworzyć książkę na Wikipedii bezpośrednio w Wikipedii.
Zacznij od utworzenia konta w Wikipedii. Utworzenie konta zajmuje mniej niż minutę i nie wymaga adresu e-mail ani weryfikacji. Teraz przełącz się ze standardowego interfejsu na interfejs beta. Umożliwia to funkcje wersji beta, z których wybierzemy twórcę książki.
Wyświetla mały pasek kontrolny na górze każdej strony Wikipedii, którego można użyć do dodania bieżącej strony do książki, wyświetlenia książki i jej stron lub uzyskania sugestii stron z Wikipedii.
Każdy wewnętrzny link wyświetla również opcję dodania strony do książki. Opcja pojawia się po najechaniu myszką na łącze przez krótki czas.
Książka może zawierać maksymalnie 100 stron Wikipedii, co — oczywiście — przekłada się na bardzo dużą książkę, biorąc pod uwagę, że większość stron Wikipedii składa się z wielu informacji, zdjęć i przypisów.
Strona Zarządzaj książką wyświetla wszystkie artykuły z Wikipedii, które zostały dodane do bieżącej książki. Możliwe jest tworzenie rozdziałów i sortowanie artykułów, zanim książka zostanie pobrana jako plik PDF lub tekst otwartego dokumentu lub zamówiona jako książka drukowana w PediaPress. Przykładowa książka, którą stworzyłem, miała rozmiar ponad 55 megabajtów i 477 stron. Zamówienie drukowanej kopii książki kosztowałoby mniej niż 20 €.
Wikipedia utworzyła stronę pomocy, która szczegółowo opisuje tę funkcjonalność. Istnieją również opcje edycji standardowego szablonu.
Wszystkie książki pdf utworzone w ten sposób są dostępne na licencji Creative Commons. Książki są ponadto przechowywane w katalogu użytkowników, dzięki czemu można je edytować w dowolnym momencie. (przez Labnol)