Do tej pory użytkownicy Twittera mieli do dyspozycji tylko jedną opcję dostępu do poprzednich wiadomości, które opublikowali w serwisie społecznościowym: ręczne przeglądanie tweetów w samej witrynie. Nie było to w ogóle możliwe i chociaż wyszukiwanie mogło pomóc w znalezieniu interesujących wiadomości, brakująca funkcja tworzenia kopii zapasowej lub eksportu do lokalnych systemów komputerowych była czymś, czego wielu użytkowników Twittera bardzo tęskniło, ponieważ mogliby z niej dobrze skorzystać.
Jeśli otworzysz teraz ustawienia Twittera, możesz zauważyć nowy wpis na samym dole strony ustawień konta. Przycisk „Żądaj archiwum” jest nowy i umożliwia utworzenie archiwum zawierającego wszystkie wiadomości na Twitterze.
Jak to działa? Wystarczy kliknąć przycisk zarchiwizować i poczekać, aż otrzymasz wiadomość z Twittera wysłaną na konto e-mail zawierające link do pobrania. Nie powinno to zająć zbyt długo, kilka minut, chyba że opublikujesz setki tysięcy wiadomości na stronie.
Temat wiadomości e-mail brzmi „Twoje pobieranie z Twittera jest gotowe” i zawiera link, który musisz kliknąć lub skopiować i wkleić, aby przejść do strony, na której możesz pobrać swoje archiwum z Twittera.
Kliknięcie przycisku pobierania powoduje zapisanie pliku tweet.zip ze wszystkimi wiadomościami w systemie lokalnym. Odtąd wystarczy rozpakować archiwum do systemu, aby załadować plik index.html, który zawiera w folderze głównym w wybranej przeglądarce internetowej.
Archiwum zawiera tweety z wybranego miesiąca po lewej stronie oraz przegląd historii konta na Twitterze po prawej stronie. Tutaj możesz przejść do konkretnych miesięcy zainteresowania lub użyć wyszukiwania na górze, aby znaleźć określone tweety w archiwum.
Ta funkcja jest obecnie wdrażana. Jeśli nie używasz interfejsu w języku angielskim i nie widzisz przycisku, spróbuj na chwilę przełączyć się na angielski, ponieważ przycisk powinien stać się widoczny w ustawieniach.
Pamiętaj, że archiwum może zawierać poufne informacje, więc upewnij się, że odpowiednio je zabezpieczysz.