Jak korzystać z kanałów RSS

Ten temat może na pierwszy rzut oka nie wyglądać interesująco, ale obiecuję, że warto go przeczytać. Ponad 900 czytelników subskrybuje kanały Ghacks przy użyciu samego Feedburnera, podczas gdy wielu innych korzysta z różnych usług do czytania moich kanałów. Ale czym są kanały?

Kanały to metoda otrzymywania aktualizacji witryny bez bezpośredniego odwiedzania witryny. Oznacza to w zasadzie, że masz dostęp do aktualizacji za każdym razem, gdy używasz czytnika kanałów. Czytnik kanałów? Program, za pomocą którego można subskrybować kanały RSS. Na początku może się to wydawać skomplikowane, ale wcale nie jest trudne.

Sprawdź artykuł w Wikipedii, jeśli chcesz zagłębić się w ten temat. Artykuł RSS Rich Site Summary na stronie encyklopedii jest dobrym punktem wyjścia.

Czytniki kanałów są dostępne w wielu różnych formach, od rozszerzeń przeglądarki po aplikacje komputerowe i usługi sieciowe.

Na Firefox masz na przykład rozszerzenie Wizz RSS News Reader lub rozszerzenie Simple RSS. Opera ma tę wbudowaną zdolność i Internet Explorer, cóż, nie wiem o tym, ponieważ nie używam tego oprogramowania. (Sprawdzam tylko projekt mojej witryny). Masz więc opcję wewnętrznego czytnika kanałów, a także zewnętrznych czytników kanałów, z których możesz skorzystać.

Jeden z największych nazywa się, zgadnij co, Feedreader. Freeware działa pod Win98 +, jest całkowicie open source, ma niewielkie rozmiary i jest łatwy w użyciu. Feedreader zawiera wstępnie zainstalowaną listę kanałów, które możesz wybrać, aby zachować lub usunąć po instalacji. Proponuję zachować je na razie i usunąć później, gdy okaże się, że w ogóle nie są przydatne.

czytnik kanałów

Po lewej stronie widać niektóre foldery, takie jak Tech lub Rozrywka. Kliknięcie folderu otwiera witryny, które obecnie subskrybujesz. Feedreader sprawdza teraz nowe elementy i wyświetla niektóre dla każdej witryny. Za każdym razem, gdy klikniesz kanał, Feedreader wyświetla najnowsze artykuły, które zostały opublikowane na stronie. Możesz kliknąć dowolny artykuł tutaj, aby przeczytać go bezpośrednio w oknie. Czasami możesz przeczytać cały artykuł, czasem jest to tylko podgląd artykułu. Kliknięcie tytułu artykułu otwiera stronę internetową zawierającą tit, dzięki czemu możesz przeczytać go w całości, jeśli był wyświetlany tylko jako fragment lub chcesz przeczytać komentarze lub zostawić komentarz na stronie.

Feedreader ładuje artykuły domyślnie w tym samym oknie, w którym kliknąłeś artykuł, aby to zmienić, przejdź do Narzędzia -> Opcje i wybierz Otwórz link w domyślnej przeglądarce, która otwiera wszystkie nowe linki w domyślnej przeglądarce.

Dlaczego tak wiele osób czyta kanały RSS? Myślę, że to głównie kwestia czasu. Możesz dodać tyle witryn, ile chcesz, a wszystkie artykuły są wyświetlane w jednym programie. Nie musisz nawigować do kilku stron internetowych, wszystkie wiadomości znajdziesz w tym jednym programie, co jest świetną oszczędnością czasu, jeśli mnie o to poprosisz.

Potrzebujesz alternatyw? Great News to czytnik RSS, którego teraz używam. To gołe kości, ale mimo to świetne. Feedly to usługa internetowa, z której można korzystać zamiast tego, która jest dostępna dla systemów mobilnych Android i iOS, a także przeglądarek Chrome i Firefox.

Sprawdź naszą listę alternatyw Google Reader, aby uzyskać dodatkowe czytniki RSS, których możesz użyć.

Link do głównej publikacji