Jak konwertować obrazy WebP na inne formaty obrazów

W zależności od wybranej przeglądarki internetowej możesz napotkać obrazy webp wcześniej lub wcale. Głównym tego powodem jest to, że format nie jest obsługiwany przez wszystkie przeglądarki, a format ten jest używany tylko przez niektóre witryny i tylko w przypadku korzystania z przeglądarki obsługującej ten format.

Chociaż przeglądarki z Chrome, takie jak Chrome, obsługują go, nadal nie są obsługiwane przez inne popularne przeglądarki, takie jak Firefox lub Internet Explorer.

Oznacza to, że witryny oferujące obrazy webp często wykorzystują skrypty do sprawdzenia przeglądarki w celu dostarczenia albo webp, albo formatu zastępczego, takiego jak jpg lub png, jeśli webp nie jest obsługiwany.

Możesz to teraz przetestować, odwiedzając Google Play w Chrome, a następnie w Firefox lub Internet Explorer. Jeśli zapiszesz obraz w Chrome, będzie miał rozszerzenie pliku webp, a ten sam plik będzie miał rozszerzenie jpg lub png, jeśli używasz przeglądarki, która nie obsługuje tego formatu.

Nadal jednak możliwe jest napotkanie obrazów webp. Być może pobrałeś do swojego systemu archiwum zip z dołączonymi kilkoma plikami webp lub pliki webp za pomocą Chrome.

Wtedy możesz napotkać inny problem: otwieranie obrazów webp w systemie lokalnym. Nie każdy program obsługuje webp po wyjęciu z pudełka.

Na przykład mój ulubiony edytor obrazów Paint.net nie obsługuje go natywnie. Istnieje jednak wtyczka, której można użyć do dodania obsługi. Wystarczy przenieść pliki z archiwum do katalogu Paint.net FileTypes. Po zakończeniu pliki webp można załadować do Paint.net i przekonwertować na inne typy obrazów.

obraz webp

Działa to dobrze, jeśli chcesz przekonwertować jeden lub kilka obrazów stron internetowych. Jeśli masz ich kilka, możesz zamiast tego użyć dedykowanego konwertera obrazów.

Jednym z programów obsługujących webp jest XnConvert. Jest dostępny jako wersja przenośna dla systemu Windows, a także dla systemów Mac i Linux.

przekonwertować webp

Oto jak przekonwertować tyle obrazów webp, ile chcesz w trzech prostych krokach.

  • Przeciągnij i upuść pliki webp do interfejsu programu. Powinny być wymienione wraz z nazwą i podglądem miniatur.
  • Przejdź do zakładki wyjściowej i wybierz format, w którym chcesz przekonwertować obrazy (np. Jpg). Możesz zmienić folder wyjściowy i schemat nazewnictwa, jeśli chcesz, ale jest to opcjonalne. Jeśli nie wprowadzisz żadnych zmian, przekonwertowane pliki zostaną zapisane w tym samym katalogu, co pliki źródłowe.
  • Kliknij przycisk konwersji.

Otóż ​​to. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ nie musisz najpierw instalować kodeka ani wtyczki, zanim będziesz mógł przekonwertować obrazy na inny format i ponieważ jest to platforma wieloplatformowa.

Uwaga: Google stworzył kodek webp dla systemu Windows, który można zainstalować, który dodaje obsługę formatu do systemu operacyjnego. Efektem tego jest to, że widzisz miniatury webp w Eksploratorze Windows i możesz również przeglądać obrazy w domyślnej przeglądarce zdjęć. Programy, które używają ogólnodostępnych kodeków, również mogą je wykryć.

Jeśli nie chcesz instalować ani uruchamiać lokalnego oprogramowania, wypróbuj Cloud Convert. Jest to bezpłatna usługa online, za pomocą której można przekonwertować webp na jpg. Nie wymaga rejestracji ani konta w momencie pisania.

Link do głównej publikacji