Jak generować lub tworzyć silne hasła

Posiadanie silnego hasła jest bardzo ważne. Jeśli ktoś ukradnie twoje hasło, może użyć Twojego imienia i nazwiska, aby otworzyć nowe konto karty kredytowej, złożyć wniosek o kredyt hipoteczny lub udawać, że jesteś w transakcjach online. Można temu zapobiec, tworząc silne hasła.

Twórz silne hasła

Najsilniejsze hasła dla atakujących wyglądają jak losowy ciąg znaków. Ale losowe ciągi znaków są trudne do zapamiętania.

Możesz więc utworzyć losowy ciąg znaków na podstawie zdania, które będzie dla ciebie niezapomniane, ale inne osoby będą trudne do odgadnięcia.

  • Mieszaj wielkie i małe litery oraz cyfry. — Wprowadź celowe błędy ortograficzne.
  • Zastąp niektóre znaki specjalne
  • Użyj symboli, które wyglądają jak litery, połącz słowa lub zamień litery na cyfry, aby skomplikować hasło.
  • Upewnij się, że ma co najmniej 8 znaków.

Oto, jak Microsoft sugeruje, abyś mógł to zrobić:

Twórz silne hasła

Możesz też użyj znaków ASCII wzmocnić hasła!

Po wykonaniu tej czynności przetestuj nowe hasło za pomocą narzędzia do sprawdzania haseł firmy Microsoft. Narzędzie do sprawdzania haseł ocenia siłę hasła podczas pisania. Możesz także sprawdzić hasło Security Scanner od Nirsoft. Generator haseł Ultra High Security firmy GRC będzie bardzo pomocny, jeśli chcesz generować długie, pseudolosowe hasła o wysokiej jakości.

Unikaj słabych, łatwych do odgadnięcia haseł

Oto lista niektórych typowych haseł, których należy unikać:

1] Unikaj sekwencji lub powtarzających się znaków. „12345678”, „222222”, „abcdefg” lub sąsiednie litery na klawiaturze nie tworzą bezpiecznych haseł.

2] Unikaj używania jedynie podobnych do siebie podstawień liczb lub symboli. Przestępcy nie dadzą się zwieść zwykłym podobnym zamiennikom, takim jak zastąpienie „i” „1” lub „a” „@” jak w „M1cr0 $ 0ft” lub „P @ ssw0rd”.

3] Nie używaj żadnej części imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru ubezpieczenia społecznego ani podobnych informacji dla swoich bliskich.

4] Unikaj słów ze słownika w dowolnym języku

5] Unikaj używania tylko jednego hasła do wszystkich swoich kont

6] Unikaj korzystania z pamięci online.

Dostępnych jest kilka losowych generatorów haseł online. Nasze darmowe oprogramowanie PassBox to przydatne małe narzędzie, które zapamięta wszystkie hasła, a nawet wygeneruje silne hasła do konta. Możesz również sprawdzić ten przenośny darmowy generator haseł.

generator hasła

Ma również narzędzie do sprawdzania hasła i narzędzie do ujawniania hasła. Za pomocą tego narzędzia możesz generować całkowicie losowe hasła.

PWGen to kolejne bezpłatne narzędzie, które pozwala tworzyć kryptograficznie bezpieczne hasła lub hasła.

Bądź bezpieczny!

Potrzebujesz pomocy w zarządzaniu hasłami? Wypróbuj jeden z tych bezpłatnych Menedżerów haseł dla systemu Windows.

Link do głównej publikacji