Jak dodać niestandardowe wykluczenia witryn do NoScript

NoScript to potężny dodatek do przeglądarki Firefox, który zapewnia kontrolę nad skryptami internetowymi i kilkoma innymi funkcjami związanymi z bezpieczeństwem.

Jego podstawową funkcją jest blokowanie skryptów ładowanych przez strony internetowe w celu poprawy ogólnego bezpieczeństwa, a także prywatności.

Chociaż wymaga to wstępnej konfiguracji ze strony użytkownika, ponieważ niektóre strony internetowe mogą przestać działać w całości lub częściowo po instalacji dodatku, jest to bardzo cenione przez użytkowników świadomych bezpieczeństwa.

Skrypty można włączyć tymczasowo lub na stałe. Trwale ma sens, jeśli regularnie korzystasz z usługi, zaufaj jej i nie chcesz tymczasowo dodawać jej do białej listy za każdym razem, gdy ją odwiedzasz.

Czasami możesz natknąć się na skrypty, które chcesz włączyć tylko w wybranych witrynach, ale nie we wszystkich. Możesz na przykład włączyć skrypty z domen Facebooka na Facebooku, ale nie na stronach innych firm.

Lub, aby wziąć ostatni przykład bliżej domu, włącz domeny reklamowe tutaj na Ghacks, ale nie ogólnie.

Nie można tego zrobić w interfejsie użytkownika. Jeśli włączysz skrypt tymczasowo lub na stałe, reguła ta obowiązuje dla wszystkich odwiedzanych witryn.

Wpisz ABE, moduł do sprawdzania granic aplikacji NoScript. Jest to potężny moduł, który pozwala dodawać niestandardowe konfiguracje do NoScript.

Na pierwszy rzut oka system wygląda na skomplikowany, ponieważ używa określonej składni do definiowania reguł. Każda reguła składa się z dyrektyw, które ją definiują.

  • Zasoby określają granice reguły. Zasobem może być adres witryny, pojedyncza strona w witrynie lub globalny.
  • Akcje określają, co jest, a co nie jest dozwolone, oraz w jaki sposób obsługiwane są żądania.

Przykłady

Jednym z przykładów podanych na stronie NoScript jest następujący:

Witryna .facebook.com .fbcdn.net
Zaakceptuj z .facebook.com .fbcdn.net
Odmów włączenia (SCRIPT, OBJ, SUBDOC)

Definiuje facebook.com i fbcdn.net jako zasoby, dla których ustawiono regułę, że żądania z tych domen powinny być dostępne na nich, oraz aby odmówić włączenia skryptów i obiektów do wszystkich innych zasobów.

Jeśli chcesz zezwolić na uruchamianie skryptów reklamowych na Ghacks, ale nie na innych stronach, możesz dodać następujące reguły do ​​NoScript:

Witryna .doubleclick.net .googleadservices.com .googlesyndication.com .googletagservices.com
Zaakceptuj z .doubleclick.net .googleadservices.com .googlesyndication.com .googletagservices.com https://www.ghacks.net
Zaprzeczać

Pozwala to na uruchamianie skryptów tutaj na Ghacks. Jeśli chcesz w ten sposób obsługiwać inne strony internetowe, możesz po prostu dodać je do listy akceptowanych zasobów, aby to zrobić.

Dodawanie reguł

Reguły są dodawane w konfiguracji NoScript. Aby otworzyć opcje rozszerzenia, załaduj about: addons i kliknij przycisk opcji obok NoScript lub otwórz opcje z jednego z menu rozszerzenia.

Tam musisz przejść do zakładki zaawansowanej, a następnie do ABE.

noscript abe

Aby dodać regułę, po prostu napisz ją bezpośrednio w sekcji użytkownika lub wklej. W dalszym ciągu konieczne jest dodanie białej listy danych domen.

Jeśli to zrobisz, reguły są egzekwowane automatycznie na podstawie tej konfiguracji. Oznacza to w zasadzie, że możesz zdefiniować wyjątki dla niektórych witryn tylko przy użyciu NoScript.

Podsumowanie
Jak dodać niestandardowe wykluczenia witryn do NoScript
Nazwa artykułu
Jak dodać niestandardowe wykluczenia witryn do NoScript
Opis
Dowiedz się, jak dodać niestandardowe reguły do ​​NoScript, które umożliwiają ładowanie skryptów do niektórych zasobów bez włączania ich globalnie.

Link do głównej publikacji