Jak chronić hasła w Google Chrome

Ostatnie kilka dni zostało wypełnione „wiadomościami”, że Google Chrome zapisuje hasła w postaci zwykłego tekstu. Jeśli śledziłeś tego bloga, wiesz o tym od 2008 roku, kiedy po raz pierwszy wspomniałem o tym fakcie.

W każdym razie większość autorów, którzy wzięli wiadomości od Elliotta Kembera, krytykuje Google za zapisywanie haseł w sposób, który czyni je dostępnymi dla każdego, kto ma dostęp do systemu. Google z drugiej strony broni praktyki twierdząc, że i tak jest już za późno, jeśli ktoś uzyska fizyczny dostęp do systemu komputerowego.

Chociaż jest to dobra rada, nie zmienia to faktu, że wielu użytkowników prawdopodobnie nie zdaje sobie z tego sprawy. I tak naprawdę nie musi to być rzadki scenariusz, w którym pojawia się technik wsparcia lub gdy zostawiasz przyjaciela na kilka minut z komputerem.

Wiele rodzin korzysta z jednego komputera, aby dzieci miały dostęp do haseł rodziców, powiedzmy routerowi i tam kontroli rodzicielskiej. Innym scenariuszem, w którym może się to źle skończyć, jest przekazanie komputera komuś innemu. Chociaż przedtem należy sformatować i usunąć wszystkie dane, niektórzy użytkownicy mogą nie być świadomi implikacji, aby strona otrzymująca mogła mimo wszystko uzyskać dostęp do magazynu haseł w Chrome.

Jeśli spojrzysz na Firefoksa, zauważysz, że przeglądarka oferuje funkcję hasła głównego, które blokuje hasła, dopóki użytkownik nie wprowadzi hasła głównego. W ten sposób nie można od razu wyświetlić wszystkich haseł.

Czy jest coś takiego w Google Chrome? Przeglądarka zapasowa nie obsługuje tej funkcji, ale nadal masz do dyspozycji kilka opcji, aby chronić swoje hasła przed dostępem osób trzecich.

Sprawdź, czy hasła są przechowywane w postaci zwykłego tekstu w Chrome

Aby sprawdzić, czy Twój Chrome zapisuje hasła, wykonaj następujące czynności:

  1. Rodzaj
  2. Kliknij opcję Pokaż ustawienia zaawansowane u dołu, aby wyświetlić więcej preferencji.
  3. Przewiń w dół do sekcji haseł i formularzy i kliknij Zarządzaj tam zapisanymi hasłami.

chromowane hasłaMenedżer haseł Google Chrome

Po najechaniu kursorem na zapisane hasło zauważysz, że w polu hasła pojawia się przycisk pokaż. Po kliknięciu hasło jest ujawniane, dzięki czemu można je skopiować lub zapamiętać.

Aby tego uniknąć, upewnij się, że pole „Oferta zapisywania haseł, które wprowadzam w Internecie” na stronie preferencji nie jest zaznaczone. Uniemożliwia to Chrome automatyczne zapisywanie nowych danych logowania do witryny.

Ochrona hasła

Ale jak możesz chronić swoje hasła w Chrome? Odpowiedź brzmi: instalując rozszerzenie przeglądarki lub używając menedżera haseł na pulpicie.

Użytkownicy Chrome mogą na przykład zainstalować bezpłatny Last Pass, który chroni wszystkie hasła za pomocą wybranego hasła głównego. Dodaje wiele innych funkcji do przeglądarki, takich jak możliwość synchronizacji haseł między różnymi przeglądarkami internetowymi, zapisywanie formularzy, możliwość zapisywania innych danych w przechowalni haseł i wiele innych.

Last Pass jest zdecydowanie jedną z najwygodniejszych dostępnych opcji, ponieważ integruje się bezpośrednio z przeglądarką. Konfiguracja może potrwać kilka minut, ale kiedy skończysz, wszystko jest ustawione i będzie działać w trybie autopilota.

Jeśli wolisz zamiast tego używać programu komputerowego, na przykład dlatego, że nie chcesz, aby hasła były zapisywane w chmurze, możesz zamiast tego użyć programu takiego jak KeePass.

Link do głównej publikacji