Jak bezpieczna jest strona mojego banku?

Nie znam żadnego dużego banku, który nie oferuje swoim klientom możliwości korzystania ze strony internetowej do przeprowadzania transakcji (tzw. Bankowość internetowa). Niestety nie ma jednego standardowego zestawu witryn bankowych, a wiele firm błędnie ocenia znaczenie bezpiecznej strony internetowej. Witryna Secure Web Bank przeanalizowała strony internetowe instytucji finansowych w USA, Kanadzie i Europie, aby sprawdzić, czy na stronach internetowych obsługiwane są standardowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak https (SSL) i uwierzytelnianie dwuskładnikowe w celu ochrony kont klientów.

Jeśli spojrzysz na tę listę, zobaczysz, że wszystkie banki europejskie i kanadyjskie oprócz jednego oferują (najbardziej wymagają) strony logowania SSL i że około 50% banków amerykańskich oferuje ssl jako opcję. Klienci są tutaj szczególnie zagrożeni, szczególnie jeśli połączą się z witryną swojego banku z sieci publicznej i połączą się z jego adresem http, ponieważ osoby atakujące mogą następnie zapisać informacje przesyłane między serwerem banku a klientem. Banki mogą temu zapobiec, wymuszając stosowanie https na wszystkich swoich stronach.

Ważne jest, aby zachęcić banki do wdrożenia tych środków bezpieczeństwa, a jeśli zdarzy się, że masz konta w banku, który tego nie robi, zdecydowanie zalecamy skontaktowanie się z nimi w celu uzyskania niezbędnych zmian. Jeśli bank tego nie zrobi, być może nadszedł czas, aby przejść do innego banku, który poważnie traktuje bezpieczeństwo online, lub w ogóle nie korzystać z portalu bankowości internetowej.

Jeśli Twojego banku nie ma na tej liście lub chcesz tylko teraz sprawdzić bezpieczeństwo swojej witryny internetowej, możesz po prostu otworzyć witrynę w wybranej przeglądarce internetowej. Pierwszą rzeczą, na którą musisz spojrzeć, jest zastosowany protokół. Jeśli widzisz https, wiesz, że używany jest protokół SSL. W tym celu musisz oczywiście załadować stronę logowania na stronie banku, ponieważ domyślna strona docelowa może w ogóle nie korzystać z protokołu SSL. Oto zrzut ekranu, jak to powinno wyglądać.

bezpieczna strona internetowa banku

Jeśli chodzi o uwierzytelnianie dwuskładnikowe, informacje o tym często znajdziesz również na stronie internetowej banku, ale jeśli nie, skontaktuj się z obsługą klienta, aby się dowiedzieć. Banki mogą na przykład korzystać z mobilnego systemu TAN, który wysyła kod do telefonu klienta, który należy wprowadzić w celu wykonania transakcji.

Link do głównej publikacji