Różnica między Windows a Windows Server

System operacyjny Windows przechwytuje znaczną część udziału w rynku systemu operacyjnego. Jako taki, można go uznać za jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych. Oferuje system operacyjny w 2 głównych wariantach, a mianowicie:

  1. Windows na komputery
  2. Windows Server

Microsoft Windows Server 2019 to najnowsza wersja serwerowa systemu Windows 10. Ważne jest, aby wiedzieć, że oba służą do różnych celów. Spróbujmy więc zrozumieć, co jest Windows Server i czym różni się od systemu Windows?

Różnica między Windows a Windows Server

Różnica między Windows Windows Server

Microsoft Windows Server 2019 to najnowsza wersja serwerowa systemu Windows 10. Jest przeznaczona dla firm i obsługuje sprzęt wyższej klasy. Korzystając z tego samego przycisku Widok zadań i tego samego menu Start, trudno jest odróżnić dwoje rodzeństwa. Ale kilka ważnych różnic może pomóc nam zdefiniować ich naturę.

  1. Przechowywanie, kontrola i sieć
  2. Mniejsza dostępność
  3. Obsługa rdzeni
  4. Obsługa pamięci
  5. Połączenia sieciowe
  6. Obsługa przeglądarki Microsoft Store lub Edge
  7. Aktualizacje systemu Windows
  8. Cena za wdrożenie.

1] Pamięć, kontrola i sieć

Podczas gdy Windows for Desktop służy do obliczeń i innych codziennych obowiązków w biurach lub szkołach, serwer Windows służy głównie do uruchamiania usług, z których ludzie korzystają w określonej sieci. Można go postrzegać jako serię systemów serwerowych klasy korporacyjnej zaprojektowanych do współdzielenia usług z wieloma użytkownikami i mają szeroką kontrolę administracyjną nad przechowywaniem danych, aplikacjami i sieciami korporacyjnymi.

2] Mniejsza dostępność

Jeśli korzystasz z systemu Windows Server, nie możesz zalogować się na konto Microsoft. To znacznie ogranicza zakres dostępności, ponieważ nie można korzystać z konta, przejdź do ustawień innego komputera i użyj konta Microsoft do pobierania ważnych plików / dokumentów / folderów za pośrednictwem OneDrive lub aplikacji Office. Możesz zalogować się tylko przy użyciu konta domeny.

3] Obsługa rdzeni

Jeśli chodzi o rdzenie, system Windows 10 z 32-bitami może obsługiwać tylko 32 rdzenie; Te 64-bitowe mogą jednak obsługiwać większe rozmiary (256 rdzeni). Z drugiej strony Windows Server może obsługiwać nieskończoną liczbę rdzeni.

4] Obsługa pamięci

Oba obsługują różne rozmiary pamięci. Komputer z systemem Windows i systemem Windows 10 Enterprise ma limit pamięci 4 GB na x86 i limit 2 TB na X64. Liczby te mnożą się przez rozmaitości po przejściu na wersję systemu Windows Server. Możesz je wyświetlić. W tym dokumencie Microsoft opisano limity pamięci dla obsługiwanych wersji systemu Windows i Windows Server.

5] Połączenia sieciowe

Jeśli potrzebujesz dużej liczby połączeń sieciowych, Windows for Desktop nie spełni twoich oczekiwań. Ogranicza się tylko do 20 połączeń. Jego odpowiednik, tj. Windows Server, może zaoferować tyle połączeń sieciowych, ile chcesz, pod warunkiem, że ma wystarczającą pojemność sprzętową.

6] Obsługa przeglądarki Microsoft Store lub Edge

Jest to jeden z obszarów, w którym system Windows dla komputerów stacjonarnych zdystansował system Windows Server. Funkcje, w tym podsystem Windows, progresywne aplikacje internetowe i telefon dla systemu Linux są dostępne w sklepie Microsoft Store. Windows Server nie obsługuje Microsoft Store. Podobnie, jeśli szukasz Edge’a do pracy na Windows Server, poczujesz się rozczarowany. W przeciwieństwie do systemu Windows 10 system Windows Server używa przeglądarki IE (Internet Explorer) i nie można jej używać do przeglądania stron internetowych. Ponadto, jeśli chcesz wypróbować Google Chrome, musisz złagodzić wyjątki dla wszystkich adresów URL Google, aby zakończyć pobieranie.

7] Aktualizacje systemu Windows

Kolejna domena, w której system Windows dla komputerów stacjonarnych ma przewagę nad Windows Server. Aktualizacje systemu Windows przychodzą szybciej do systemu Windows na komputery niż Windows Server. Ponadto zawiera oś czasu, niewidoczną w systemie Windows Server.

8] Cena za wdrożenie

Wreszcie bardzo ważny czynnik, który wymaga rozważenia — cena! Licencje na system Windows Server 2016 są stosunkowo drogie. Na przykład, jeśli masz firmę, w zależności od wielkości i potrzeb jedna licencja może kosztować od 500 do 6200 USD. Z tego powodu większość nabywców wybiera trasę licencji zbiorowej. System Windows Server jest przeznaczony przede wszystkim dla firm, dlatego jest odpowiednio wyceniany. Dlatego wskazane jest, aby wybrać system, który jest najlepszy dla Ciebie i Twoich potrzeb oraz wybrany, mając na uwadze potrzebę odzyskiwania, naprawy lub migracji.

Najnowsze wersje systemu Windows Server oferują większą elastyczność, ponieważ można je wdrażać na platformie chmurowej, takiej jak Microsoft Azure lub na sprzęcie w centrum danych organizacji. Poza tym dodanie nowych funkcji, takich jak Menedżer serwera i Active Directory, sprawia, że ​​Windows Server jest dobrą alternatywą. Podczas gdy ten pierwszy jest narzędziem do administrowania rolami serwera i dokonywania zmian konfiguracji na komputerach lokalnych, później umożliwia łatwą automatyzację zarządzania danymi użytkownika.

Link do głównej publikacji