Napraw błędy zatrzymania systemu Windows lub niebieski ekran śmierci

Ten przewodnik pomoże ci przeanalizować, naprawić niebieski ekran śmierci systemu Windows, błędy błędów, kody błędów, błędy sprawdzania błędów, błędy awarii systemu, usterki systemu, awarie jądra w systemie Windows 10/8/7.

Począwszy od systemu Windows Vista, częstotliwość występowania niebieskich ekranów lub błędów zatrzymania drastycznie spadła. Gdy system Windows napotka warunek, który zagraża bezpiecznej pracy systemu (tj. „Błąd”), system zatrzymuje się.

Niebieski ekran śmierci w systemie Windows 10/8/7

Ten stan nazywa się „kontrola błędów„ Jest również powszechnie określany jako awaria systemu, błąd jądra, błąd systemu lub błąd zatrzymania.

W systemie Windows XP system raportowania błędów systemu Windows był zasadniczo ręczny, ale został ulepszony usprawniony w Windows 7 Windows Vista. Choć może tak być, Niebieskie Ekrany nie zniknęły. Nadal możesz je zobaczyć również w systemie Windows 7/8.

Zwykle, gdy występuje BSOD, pozostaje on na sekundę, zanim komputer natychmiast uruchomi się ponownie. W ten sposób nie jesteśmy w stanie odczytać tego, co jest napisane. Aby obejść ten problem, należy wyłączyć opcję automatycznego restartu komputera w StartUp Ustawienia odzyskiwania systemu. Znajomość kodu błędu może pomóc zidentyfikować problem / rozwiązanie. Zrób to w następujący sposób:

Wyłącz UAC. Panel sterowania> System i konserwacja> System> Zaawansowane ustawienia systemu> karta Zaawansowane> W obszarze Uruchamianie i odzyskiwanie> Kliknij Ustawienia> Wyczyść pole wyboru Automatycznie uruchom ponownie> kliknij OK. Włącz UAC.

System Windows spróbuje samodzielnie rozwiązać problem w większości przypadków, ale jeśli nie będzie w stanie samodzielnie rozwiązać problemu, pojawi się niebieski ekran.

Oto okno, w którym widziałem jeden z moich ostatnich niebieskich ekranów Windows 7.

Zatrzymaj błędy w systemie Windows 10/8/7

win7 bsod

Użytkownicy systemu Windows z pewnością doświadczyli w pewnym momencie grozy „Fatalnego wyjątku”, zwanego potocznie „Niebieskim ekranem śmierci” lub BSOD. Chociaż BSOD został w dużej mierze wrzucony na stertę żużla programowego, w Vistie wypadki nie zostały całkowicie wygnane. Gdy system Windows napotka warunek, który zagraża bezpiecznej pracy systemu (tj. „Błąd”), system zatrzymuje się. Ten stan nazywa się „sprawdzaniem błędów”. Jest również powszechnie określany jako awaria systemu, błąd jądra, błąd systemu lub błąd zatrzymania. Gdy Windows napotka tak poważny błąd, który zmusza go do zatrzymania się, wyświetla NIEBIESKI EKRAN ŚMIERCI lub po prostu „z miłością” o nazwie BSOD!

W systemie Windows 10/8/7, w przeciwieństwie do XP, gdzie system był zasadniczo ręczny, Raportowanie błędów systemu Windows zostało ulepszone usprawniony w Windows 7 Widok. Trzeba było sprawdzić, czy rozwiązanie stało się dostępne. To był dość bolesny proces. W systemie Windows 10/8/7 / Vista cały proces raportowania i monitorowania jest zautomatyzowany.

Obecnie użytkownik systemu Windows 10/8/7 / Vista częściej widzi następujący komunikat: „System operacyjny Microsoft Windows nie odpowiada.”I użytkownicy mają dwie możliwości. Mogą albo „zamknąć program”, albo „poczekać, aż program odpowie”. Jeden czeka w nadziei, że problem zostanie rozwiązany, albo zamknie program i przygotuje się do utraty informacji. Przynajmniej te wiadomości wyglądają mniej zniechęcająco.

Z drugiej strony BSOD były / są dość traumatyczne i frustrujące, delikatnie mówiąc!

Dokładny tekst błędu zatrzymania różni się w zależności od przyczyny błędu. Ale format jest ustandaryzowany i składa się z 3 części:

  • CZĘŚĆ 1: Nazwa błędu symbolicznego: Jest to komunikat o błędzie Stop, który jest wysyłany do systemu operacyjnego i odpowiada wyświetlanemu numerowi błędu Stop.
  • CZĘŚĆ 2: Zalecenia dotyczące rozwiązywania problemów: Ten tekst dotyczy wszystkich błędów zatrzymania tego konkretnego typu.
  • CZĘŚĆ 3: Numer błędu i parametry: To informacja o błędzie. Tekst następujący po słowie STOP zawiera numer błędu w zapisie szesnastkowym i maksymalnie cztery parametry typowe dla tego typu błędu.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma zbyt wielu opcji dla dowolnego rodzaju odzyskiwania. Zwykle próbuje się „zrestartować” komputer w nadziei, że BSOD wystąpił z powodu rzadkiego stanu jakiegoś sterownika, który został przeoczony w kodowaniu i testowaniu. Ale jeśli BSOD nadal występuje, istnieje kilka taktyk, które można zastosować do naprawy istniejącego systemu 250 udokumentowanych kodów BSOD.

Weźmy na przykład najpopularniejszy BSOD:

Kod błędu 0xA — IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Jest to dość powszechny BSOD, który występuje, gdy sterownik nielegalnie uzyskał dostęp do lokalizacji pamięci, podczas gdy NT działa na określonym IRQL. Jest to błąd kodowania sterownika, podobny do próby uzyskania dostępu do nieprawidłowej lokalizacji pamięci.

Parametry:
1 — wskazana lokalizacja pamięci
2 — IRQL w momencie odniesienia
3 — 0 == odczyt, 1 == zapis
4 — adresowany kod, który odwołuje się do pamięci
Odzyskiwanie / obejście:
Nie ma żadnego. Jest to błąd krytyczny i błąd kodowania sterownika.

Jak debugować zrzuty pamięci

Aby dowiedzieć się, jak debugować zrzuty pamięci, aby znaleźć przyczynę BSOD, pobierz i zainstaluj narzędzia Microsoft Debugging Tools. Upewnij się, że plik strony nadal znajduje się na partycji systemowej. W przeciwnym razie system Windows nie będzie mógł zapisać plików debugowania.

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW WINDOWS STOP BŁĘDY / BSOD.

1] Najpierw Przede wszystkim sprawdź, czy Przywracanie systemu lub Ostatnia znana dobra konfiguracja może rozwiązać ten problem.

2] W przeciwnym razie uruchom oprogramowanie antywirusowe i antyspyware oraz narzędzie do usuwania niechcianych programów / czyszczenia rejestru na komputerze. Następnie uruchom narzędzie Windows Check Disk Utility.

3] Następnie spróbuj ustalić, czy dokonałeś zmiany lub modyfikacji oprogramowania lub sprzętu.

4] W większości przypadków oprogramowanie jest ofiarą, a nie przyczyną BSOD. Więc nie wykluczaj problemów ze sprzętem. Mogą to być uszkodzone dyski twarde, uszkodzona fizyczna pamięć RAM, przegrzane układy CPU lub cokolwiek innego!

5] Sprawdź, czy możesz zobaczyć nazwę sterownika w szczegółach błędu. Jeśli możesz, po prostu wyłączenie, usunięcie lub przywrócenie tego sterownika do wcześniejszej wersji może pomóc rozwiązać ten problem. Najczęściej przyczyną są karty sieciowe, kontrolery dysków i adaptery wideo.

6] Sprawdź swoją pamięć. Użyj narzędzia diagnostycznego pamięci systemu Windows. Przejdź do Panelu sterowania i wpisz „pamięć” w polu wyszukiwania. W obszarze Narzędzia administracyjne kliknij opcję Diagnozuj problemy z pamięcią komputera. W pokazanym tutaj narzędziu diagnostycznym pamięci systemu Windows wybierz jedną z opcji.

7] Sprawdź dokładnie system BIOS. Czy dostępna jest aktualizacja od producenta systemu lub płyty głównej? Sprawdź dokładnie dokumentację BIOS; zresetowanie wszystkich opcji systemu BIOS do wartości domyślnych może czasem rozwiązać problem spowodowany nadmiernym dostosowaniem.

8] Sprawdź, czy masz mało zasobów systemowych? Czasami krytyczny niedobór miejsca na dysku lub pamięci RAM może powodować BSOD.

9] Sprawdź, czy plik systemowy nie został uszkodzony? Pracuj w trybie awaryjnym, ponieważ aktywowane są tylko podstawowe sterowniki i usługi. Jeśli system uruchamia się w trybie awaryjnym, ale normalnie, prawdopodobnie masz problem ze sterownikiem. Spróbuj uruchomić Menedżera urządzeń w trybie awaryjnym i odinstalować najbardziej prawdopodobnego podejrzanego. Lub uruchom Przywracanie systemu w trybie awaryjnym.

10] Uruchom Narzędzie do rozwiązywania problemów z niebieskim ekranem w systemie Windows 10.

Do analizy zrzutów awaryjnych ten link do wydruku MSDN Linki BlueScreenView mogą ci pomóc.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że sterownik powoduje BSOD

Jeśli podejrzewasz, że wadliwy sterownik urządzenia jest winny BSOD, wezwij mniej znane, ale potężne narzędzie do rozwiązywania problemów zwane Driver Verifier Manager. Wpisz weryfikator na pasku wyszukiwania i naciśnij klawisz Enter, aby wyświetlić Verifier.exe. Uruchom jako administrator. To narzędzie pomaga zidentyfikować wadliwy sterownik.

Teraz wybierz „Utwórz ustawienia standardowe”. Następnie wybierz typ sterowników, które chcesz zweryfikować. Niepodpisane sterowniki są prawdopodobnie przyczyną problemów, ponieważ są tworzone dla starszych wersji systemu Windows. Kliknij przycisk Dalej, aż do zakończenia.

Driver Verifier Manager działa w następujący sposób. Zamiast wysuwać w twoją stronę nieczytelny BSOD, możesz w dowolnym momencie zmusić Driver Verifier do zatrzymania komputera przy uruchomieniu, dzięki BSOD, który dość dokładnie wyjaśni rzeczywisty problem! Następnie możesz rozwiązać problem, aktualizując, wycofując lub odinstalowując sterownik.

Należy pamiętać, że w rzadkich przypadkach Menedżer weryfikatora sterowników znajduje sterownik niezgodny; może istnieć możliwość, że nie będzie to obraza. Zachowaj więc szczególną ostrożność. Przyjrzyj się zidentyfikowanym Kierowcom z podejrzliwością i w takim przypadku dokonaj najlepszej oceny.

Po zawężeniu do problematycznego sterownika masz trzy opcje: Aktualizuj, Przywróć lub Odinstaluj sterownik urządzenia.

Aby to zrobić, otwórz Menedżera urządzeń. Otwórz okno dialogowe właściwości urządzenia i użyj następujących przycisków na karcie Sterownik, aby wykonać zadania konserwacyjne:

Aktualizuj sterownik: Uruchomi to Kreatora aktualizacji sprzętu.
Wycofaj sterownik: Spowoduje to odinstalowanie ostatnio zaktualizowanego sterownika i przywrócenie konfiguracji do wcześniejszej wersji.
Odinstaluj sterownik : Spowoduje to całkowite odinstalowanie plików sterowników i ustawień rejestru dla wybranego sprzętu.

Lista błędów zatrzymania systemu Windows

15 NAJCZĘSTSZE BŁĘDY STOP / BŁĘDY W WINDOWS

STOP 0x000000D1 lub DRIVER_IRQL_NOT_OR_EQUAL
Prawdopodobnie najczęstszy BSOD! Występuje, gdy sterownik nielegalnie uzyskał dostęp do lokalizacji pamięci, podczas gdy NT działa na określonym IRQL. Jest to błąd kodowania sterownika, podobny do próby uzyskania dostępu do nieprawidłowej lokalizacji pamięci. Odzyskiwanie / obejście: Zazwyczaj brak. Ale mogą one pomóc KB810093, KB316208 KB810980.

STOP 0x0000000A lub IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Proces w trybie jądra lub sterownik próbował uzyskać dostęp do lokalizacji pamięci bez autoryzacji. Ten błąd zatrzymania jest zwykle spowodowany wadliwym lub niekompatybilnym sprzętem lub oprogramowaniem. Nazwa niewłaściwego sterownika urządzenia często pojawia się w błędzie Stop i może stanowić ważną wskazówkę do rozwiązania problemu. Jeśli komunikat o błędzie wskazuje określone urządzenie lub kategorię urządzeń, spróbuj usunąć lub wymienić urządzenia w tej kategorii. Jeśli ten błąd zatrzymania pojawi się podczas instalacji, podejmij niezgodny sterownik, usługę systemową, skaner antywirusowy lub program do tworzenia kopii zapasowych. Ten KB314063 może wskazywać kierunek.

STOP 0x00000050 lub PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
Sterownik sprzętowy lub usługa systemowa zażądała danych, których nie było w pamięci. Przyczyną może być uszkodzona pamięć fizyczna lub niekompatybilne oprogramowanie, zwłaszcza programy do zdalnego sterowania i antywirusowe. Jeśli błąd wystąpi natychmiast po zainstalowaniu sterownika urządzenia lub aplikacji, spróbuj użyć trybu awaryjnego, aby usunąć sterownik lub odinstalować program. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz KB894278 KB183169.

STOP 0x000000C2 lub BAD_POOL_CALLER
Proces w trybie jądra lub sterownik próbował wykonać niedozwolony przydział pamięci. Problem można często powiązać z błędem w sterowniku lub oprogramowaniu. Czasami jest to również spowodowane awarią urządzenia sprzętowego. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz KB265879.

STOP OX000000ED lub UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME
Występuje, jeśli system Windows nie może uzyskać dostępu do woluminu zawierającego pliki rozruchowe. Ale jeśli pojawi się ten komunikat podczas aktualizacji do systemu Vista, sprawdź, czy masz zgodne sterowniki kontrolera dysku, a także ponownie sprawdź okablowanie napędu i upewnij się, że jest poprawnie skonfigurowany. Jeśli ponownie używasz sterowników ATA-66 lub ATA-100, upewnij się, że masz kabel z 80 złączami, a nie standardowy kabel IDE z 40 złączami. Zobacz KB297185 i KB315403.

STOP 0x0000001E lub KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
Jądro systemu Windows wykryło niedozwoloną lub nieznaną instrukcję procesora, często w wyniku nieprawidłowej pamięci i naruszeń dostępu spowodowanych przez wadliwe sterowniki lub urządzenia sprzętowe. Komunikat o błędzie często identyfikuje naruszającego sterownik lub urządzenie. Jeśli błąd wystąpił natychmiast po zainstalowaniu sterownika lub usługi, spróbuj wyłączyć lub usunąć nowy dodatek.

STOP 0x00000024 lub NTFS_FILE_SYSTEM
Wystąpił problem w sterowniku systemu plików NTFS. Podobny błąd zatrzymania 0x23 występuje w przypadku napędów FAT32. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest awaria sprzętowa dysku lub kontrolera dysku. Sprawdź wszystkie fizyczne połączenia ze wszystkimi dyskami twardymi w systemie i uruchom polecenie Sprawdź dysk. KB228888 pomoże.

STOP 0x0000002E lub DATA_BUS_ERROR
Awaria lub uszkodzenie pamięci fizycznej (w tym pamięci używanej w kartach wideo) jest najczęstszą przyczyną tego błędu zatrzymania. Błąd może być również wynikiem uszkodzonego dysku twardego lub uszkodzonej płyty głównej.

STOP 0x0000003F lub NO_MORE_SYSTEM_PTES
W Twoim systemie zabrakło wpisów w tabeli stron (PTE). Przyczyną tego stosunkowo nietypowego błędu może być niekontrolowany program do tworzenia kopii zapasowych lub wadliwy sterownik urządzenia. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz KB256004.

STOP 0x00000077 lub KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR
System próbował odczytać dane jądra z pamięci wirtualnej (pliku strony) i nie udało się znaleźć danych pod określonym adresem pamięci. Ten błąd zatrzymania może być spowodowany różnymi problemami, w tym wadliwą pamięcią, nieprawidłowym działaniem dysku twardego, nieprawidłowo skonfigurowanym kontrolerem dysku lub kablem, uszkodzonymi danymi lub infekcją wirusową. Aby uzyskać dodatkowe informacje, kliknij KB228753.

STOP 0x0000007F lub UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP
Najprawdopodobniej z powodu awarii sprzętu, takiej jak wadliwe układy pamięci, niedopasowane moduły pamięci, wadliwie działający procesor lub awaria wentylatora lub zasilacza są prawdopodobnymi przyczynami tego BSOD. Może się również zdarzyć, jeśli przetaktowałeś procesor. Wiadomość zawiera więcej szczegółów. Aby uzyskać więcej pomocy, zobacz KB137539.

STOP 0x000000D8 lub DRIVER_USED_EXCESSIVE_PTES
Oznaczało to, że źle napisany sterownik powoduje, że komputer żąda dużej ilości pamięci jądra. Sugestie dotyczące rozwiązywania problemów są identyczne z sugestiami zawartymi w komunikacie STOP 0X3F. KB256004 pomoże

STOP 0X000000EA lub THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER
Może to wystąpić po zainstalowaniu nowej karty wideo lub zaktualizowanego (i źle napisanego) sterownika wideo. Pomocna może być wymiana karty wideo lub użycie innego sterownika wideo. Zobacz KB293078.

STOP 0XC000021A lub STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERMINATED
Występuje, jeśli występuje poważny problem z bezpieczeństwem w systemie Windows. Podsystem, taki jak Winlogon lub CSRSS, jest zagrożony; lub z powodu niedopasowania plików systemowych; lub jeśli uprawnienia systemowe zostały niepoprawnie zmodyfikowane. Częstą przyczyną tego problemu jest jakiś program innej firmy. Spróbuj zidentyfikować każdy nowy program, który zainstalowałeś i odinstaluj go.

STOP 0XC00000221 lub STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH
Oznacza to uszkodzony plik strony; lub uszkodzenie dysku lub pliku; lub wadliwy sprzęt. Błąd wskaże dokładny charakter i nazwę uszkodzonego pliku systemowego. Aby rozwiązać ten problem, może być konieczne użycie środowiska odzyskiwania systemu Windows lub Przywracania systemu lub Ostatnia znana dobra konfiguracja.

Dla zaawansowanych użytkowników debugowanie i rozwiązywanie problemów z zaawansowanym systemem Microsoft Windows jest przydatnym łączem! Dodatkowe przeczytać w TechNet.

Dodatkowo, 10 więcej typowe błędy niebieskiego ekranu systemu Windows możliwe obejścia zostały omówione tutaj.

Możesz także skorzystać z pomocy BlueScreenView. Jest to narzędzie, które umożliwia przechowywanie wszystkich plików mini-zrzutu utworzonych podczas awarii „niebieskiego ekranu śmierci” i wyświetla informacje o wszystkich awariach w jednej tabeli. Dla każdej awarii BlueScreenView wyświetla nazwę pliku zrzutu, datę / godzinę awarii, podstawowe informacje o awarii wyświetlane na niebieskim ekranie (kod kontroli błędów i 4 parametry) oraz szczegóły sterownika lub modułu, który prawdopodobnie spowodował awarię (nazwa pliku, nazwa produktu, opis pliku i wersja pliku). Dla każdej awarii wyświetlanej w górnym okienku możesz wyświetlić szczegóły sterowników urządzeń załadowanych podczas awarii w dolnym okienku. BlueScreenView oznacza również sterowniki znalezione przez ich adresy w stosie awarii, dzięki czemu można łatwo zlokalizować podejrzane sterowniki, które prawdopodobnie spowodowały awarię.

BSOD lub Stop Errors w Windows 10/8/7 wydaje się być lepszy, bardziej przyjazny dla użytkownika i łatwiejszy dla oczu! Zobacz, jak możesz ustawić wyświetlanie informacji o błędzie zatrzymania w systemie Windows 10/8.

Zobacz te posty, jeśli pojawi się komunikat INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE lub Błąd kontroli bezpieczeństwa jądra w Windows 10.

Dodatkowe zasoby:

  1. Pomoc Microsoft: Rozwiązywanie błędów zatrzymania lub niebieskich ekranów w systemie Windows
  2. Analizuj zrzuty awarii z WhoCrashed
  3. Lista błędów sprawdzania lub zatrzymywania kodów błędów systemu Windows.
Link do głównej publikacji