Jak zainstalować system Linux na komputerze bez napędu DVD

Bardzo stary laptop mojej przyjaciółki zmarł pewnego dnia, a ja zaoferowałem jej stary laptop jako zamiennik. Problem polegał na tym, że na moim starym laptopie została zainstalowana stara wersja systemu Windows, której musiałem się pozbyć.

Ponieważ w tym czasie nie miałem żadnych zapasowych kluczy produktu Windows, zdecydowałem się na instalację Linuksa na urządzeniu. Chociaż głównym powodem było to, że mogłem to zrobić bez płacenia ani grosza, poprawiłoby to również ogólne bezpieczeństwo systemu, co zawsze jest dobrą rzeczą.

Ponieważ tak naprawdę nie jestem facetem od Linuksa, musiałem przeprowadzić badania nad tym, jak zainstalować Linuksa na urządzeniu. Okazuje się, że jest to dość proste i jednoznaczne.

Oto, czego potrzebujesz:

 1. Pobierz kopię uniwersalnego instalatora USB z tej witryny.
 2. Pobierz dystrybucję Linuksa, którą chcesz zainstalować, np. Ubuntu.
 3. Przygotuj pamięć flash USB z kilkoma gigabajtami pamięci. Użyłem do tego 8 GB pamięci Flash Lexar, ale możesz użyć mniej więcej dowolnego innego.

Przygotowania

zainstaluj linux usb

Uruchom program Universal USB Installer na komputerze. Jest to przenośny program, który można uruchomić bez instalacji. Po zaakceptowaniu umowy licencyjnej wybierz dystrybucję systemu Linux (tę, którą pobrałeś), rzeczywisty obraz ISO na dysku twardym i literę dysku flash USB w interfejsie.

Instalacja

Włóż dysk flash USB do wolnego gniazda USB laptopa i uruchom go. W zależności od konfiguracji może automatycznie odebrać dysk i uruchomić go z systemu. Wcześniej może być konieczne zmodyfikowanie kolejności rozruchu w systemie BIOS.

Sugeruję uruchomienie z włożonym drążkiem i sprawdzenie, czy GRUB menedżera rozruchu systemu Linux jest załadowany. W takim przypadku możesz kontynuować instalację.

Jeśli nie, monitoruj pierwszy ekran po naciśnięciu przycisku zasilania. Powinien powiedzieć, który klawisz należy nacisnąć, aby wejść do systemu BIOS. Zazwyczaj jest to F1, F2 lub DEL.

Po wyświetleniu menedżera rozruchu wybierz opcję Zainstaluj Ubuntu z opcji. Możesz też spróbować najpierw bez instalacji, co może być przydatne, jeśli nie wiesz, czy Ubuntu jest właściwym systemem operacyjnym lub czy chcesz go używać bez instalacji.

Po dokonaniu wyboru poczekaj, aż pojawi się okno dialogowe instalacji.

 1. Wybierz język
 2. Wybierz, czy chcesz od razu połączyć się z siecią bezprzewodową. Może to być przydatne do pobierania aktualizacji lub innych programów do systemu. Możesz to zrobić również później. Wybierz punkt dostępu bezprzewodowego z listy wykrytych i wprowadź hasło, aby nawiązać połączenie, lub kliknij quit, aby pominąć krok.
 3. Instalator sprawdzi, czy dostępna jest wystarczająca ilość miejsca na dysku do przechowywania systemu (w tym przypadku 6,4 gigabajta). Jeśli urządzenie jest podłączone do sieci bezprzewodowej, istnieje możliwość pobrania aktualizacji podczas instalacji. Zaleca się wybranie tej opcji, aby upewnić się, że dystrybucja jest aktualna po instalacji. Last but not least, możesz również wybrać, aby zainstalować oprogramowanie innej firmy do odtwarzania multimediów (mp3).
 4. Na następnym ekranie możesz usunąć dysk i zainstalować Ubuntu lub zrobić coś innego. Tutaj możesz również wybrać szyfrowanie instalacji i użyć LVM do zarządzania woluminem logicznym. W zależności od potrzeb możesz włączyć obie opcje.
 5. Wybierz swoją lokalizację na świecie w następnym kroku.
 6. Wybierz domyślny układ klawiatury w następnym kroku.
 7. Następnie zostaniesz poproszony o wybranie nazwy użytkownika i hasła, a także o podanie nazwy komputera
 8. Po zakończeniu poczekaj, aż instalator zakończy proces. Może to chwilę potrwać, w zależności od samego urządzenia i wyborów dokonanych podczas fazy konfiguracji.

Po zakończeniu instalacji pojawi się monit o ponowne uruchomienie komputera.

Podsumowanie
Jak zainstalować system Linux na komputerze bez napędu DVD
Nazwa artykułu
Jak zainstalować system Linux na komputerze bez napędu DVD
Opis
Jak zainstalować system Linux na komputerze bez napędu DVD. Przewodnik przeprowadzi Cię przez proces kopiowania plików instalacyjnych na dyski flash USB w celu zainstalowania systemu Linux.

Link do głównej publikacji