Jak długo dajesz Fetch.io?

Nowa usługa Fetch.io związana z Bittorrentem pojawiła się w wiadomościach, odkąd wspomniano o niej dwa dni temu w Torrentfreak. Fetch.io działa jako pośrednik, pobierając torrenty na swoje serwery. Pliki pobrane w ten sposób są automatycznie transkodowane do formatów wideo MP4 i Flash, zanim staną się dostępne do przesyłania strumieniowego, pobierania i udostępniania.

Usługa wysiewa torrenty do momentu osiągnięcia stosunku 1: 1,25, co oznacza, że ​​udostępniasz więcej niż pobierasz.

Fetch.io oprócz torrentów obsługuje dodatkowo witryny hostujące pliki, takie jak Rapidshare, Filesonic lub Megaupload.

Nie chcę ponownie analizować wszystkiego, co zostało powiedziane na temat Fetch.io, artykuł w Torrentfreak i sekcja komentarzy już to obszernie opisuje.

fetchio

Zamiast tego chciałbym spojrzeć na usługę z prawnego i biznesowego punktu widzenia.

Usługa oferuje obecnie bezpłatne konta w wersji beta, które zapewniają użytkownikom 20 gigabajtów przestrzeni dyskowej i 40 gigabajtów przepustowości. Możesz zresetować swoją przepustowość, wysyłając e-mail do programistów.

Jeśli próbowałeś skorzystać z usługi, odkąd została wspomniana przez Torrentfreak, być może zauważyłeś, że obecnie nie jest ona w stanie obsłużyć obciążenia. Na różnych stronach serwisu mogą pojawiać się komunikaty o błędach. Niektórzy użytkownicy zgłosili, że w tym momencie nie mogą w ogóle dodawać torrentów, inni zauważyli, że chociaż mogli dodawać torrenty, nie mogli pobrać Fetch.io do ich pobrania.

Deweloperzy wspomnieli, że zaczynają dodawać więcej sprzętu serwerowego, aby poprawić ogólną wydajność usługi dla wszystkich użytkowników wersji beta.

Plany obejmują uruchomienie płatnej usługi po fazie beta. Użytkownicy będą nadal mieli bezpłatne konto do testowania usługi, ale pamięć i przepustowość prawdopodobnie zostaną zmniejszone. Fakt, że obsługiwane są zarówno witryny torrentowe, jak i hosting plików, sprawia, że ​​usługa jest atrakcyjna, jednak ceny i opcje płatności określą, czy usługa odniesie sukces, czy też zniknie, jak wiele innych przed nią.

Chociaż istnieje rynek takich usług, powinno być jasne, że tylko niewielka część użytkowników jest skłonna zapłacić za taką usługę. Głównym tego powodem jest to, że płatności łączą ich tożsamość z kontem online.

Ale co z legalnościami? Nie jestem prawnikiem i mogę się tu nie mylić, ale czy usługa nie pobiera i nie wysyła plików torrent? Co się stanie, jeśli usługa zapełni i pobierze media chronione prawem autorskim? Czy usługa może zostać pociągnięta do odpowiedzialności?

Z drugiej strony torrenty są wybierane przez użytkownika usługi. Więc kto tu narusza? Użytkownik przesyłający torrent, usługę, która pobiera i inicjuje pliki, czy nie?

Jakie jest twoje zdanie na temat Fetch.io? Myślisz, że będą za rok?

Aktualizacja: Witryna Fetch.io jest obecnie niedostępna. Może być tak, że produkt został wycofany lub usługa ma obecnie problemy techniczne.

Link do głównej publikacji